İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Yönetim Kurulundan (UAEA) ülkesinin aleyhinde herhangi bir kararın çıkması durumunda UAEA ile varılan mutabakatı gözden geçirilmesi dâhil uygun karşılıklar vereceklerini söyledi.

İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Hükümet Sözcüsü Rebii, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında E3 olarak adlandırılan nükleer anlaşmanın Avrupalı tarafları İngiltere, Fransa ve Almanya ile ABD’nin nükleer anlaşmayı ihlal etmekle suçladıkları İran aleyhinde UAEA Yönetim Kurulundan karar çıkartma çabalarına karşı uyarıda bulundu.

Rebii, “İran aleyhinde herhangi bir kararın alınması halinde UAEA ile İran Atom Enerjisi Kurumu arasındaki son uzlaşmanın gözden geçirilmesi de dâhil olmak üzere kesinlikle uygun bir yanıt ve karar verilecektir.” dedi.

İran’ın, nükleer anlaşma konusunda Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) de  katıldığı gayri resmi toplantı düzenleme teklifini reddetmesine ilişkin ise Rebii, “Üç Avrupa ülkesinin ABD’nin konuk olarak katılacağı bir toplantı yapma önerisi sorunları çözmek için bir girişimdi ancak bize göre bu toplantı için doğru zaman değil.” değerlendirmesini yaptı.

Rebii, nükleer anlaşmanın sürdürülmesi için öncelikle ABD’nin yaptırımları kaldırması gerektiğini yineledi.