İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, Tahran ile Washington arasındaki “ilk adımı kimin atacağıyla” ilgili karışıklığın çözüldüğünü ve nükleer anlaşmadaki tıkanıklığın aşılmakta olduğunu söyledi.

Salihi, sosyal medya platformu Clubhouse’da İran ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki nükleer anlaşma ve müzakerelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD’nin nükleer anlaşmaya dönüşünü ele almak üzere Avrupa Birliği (AB), Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere ile İranlı üst düzey yetkililerin video konferans yöntemiyle bugün yaptığı toplantının ardından “ilk adımı kimin atacağıyla” ilgili karışıklığın çözüldüğünü belirten Salihi, şunları aktardı:

“Nükleer anlaşmadaki tıkanıklık aşılıyor. Nükleer anlaşmayla ilgili müzakereler teknik aşamaya geçti ve önceki karışıklık geride kaldı. Bugün yapılan toplantıda siyasi ve hukuki süreç ele alındı. Şu aşamada birkaç adım ilerleme kaydettik. İlk adımı kimin atacağı konusu kabul edilemezdi ve bu merhaleyi geçtik. Bu sevindirici bir gelişmedir. Tıkanıklık aşıldı. Teknik aşamaya geçildiği için ilk adımı kimin atacağı konusu da geride kalmıştır.”