İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) yeni yönetimin nükleer anlaşmaya dönme eğiliminde olduğunu belirterek Washington yönetimine yaptırımları kaldırması çağrısında bulundu.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Tahran’da temaslarda bulunan Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani’yi kabul eden Ruhani, nükleer anlaşma ve yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

ABD’de “Trumpizmin” sona erdiğini ve yeni yönetimin farklı bir politika izleyerek nükleer anlaşmaya dönme eğiliminde olduğunu dile getiren Ruhani, “Maksimum baskı politikasının başarısız olduğu tüm dünya için belli olmuştur. ABD’deki yeni yönetimin önceki hükümetin yanlışlarını telafi etme ve yasal taahhütlerine dönmekten başka çaresi yok.” görüşlerini paylaştı.

Joe Biden yönetimine yaptırımları kaldırması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2231 sayılı kararına dönmesi çağrısında bulunan Ruhani, “ABD yaptırımları kaldırdığı ve yasalara döndüğü an İran da zaman kaybetmeden nükleer anlaşmadaki taahhütlerine dönecektir.” diye konuştu.

İran ile Katar ilişkilerinin son yıllarda geliştiğine değinen Ruhani, iki ülkenin ekonomik, ticari, kültürel ve bilimsel alanlarda iş birliğini genişletebileceğini ve özel sektörün bu konuda önemli bir rol oynadığını söyledi.

Basra Körfezi’ndeki ülkelerin diyalog ve iş birliğini memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Ruhani, “Barış ve istikrar bölge ülkelerinin müzakere ve iş birliğiyle mümkündür. Bölge ülkeleri kendi kaderleriyle ilgili karar almalıdır.” ifadelerini kullandı.