İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüs salgınında tekrar bir yükselişe karşı halkı uyararak, aksi takdirde kısıtlamaları artırmak zorunda kalacaklarını söyledi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, başkent Tahran’da Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında konuşan Ruhani, Covid-19 ile mücadeleye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İran takvimine göre yeni yılla birlikte 21 Mart’ta başlayacak Nevruz Bayramı’nda esnafın zararını telafi etmesi ve halkın bayram etkinliklerini yerine getirmesi için uygun şartların oluşması gerektiğini dile getiren Ruhani, yılın son iki ayında (şubat-mart) Covid-19’un yeni dalgası ile karşılaşmak istemediklerini ifade etti.

İstatistiklere göre, halkın önlemlere uyma oranının yüzde 80’lere ulaştığını ancak bunun en az yüzde 95 olması gerektiğini vurgulayan Ruhani, “Son iki ayda önlemlere riayet edilmez ve dördüncü dalgaya girersek kısıtlamaları uygulamak zorunda kalacağız.” dedi.

Ruhani, son bir yılın İran için zorlu geçtiğini kaydederek, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yaptırımları nedeniyle salgınla mücadelede yalnız olduklarını sözlerine ekledi.