İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşmanın değiştirilmesine veya yeni katılımcılar dâhil edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Ruhani, başkent Tahran’da Bakanlar Kurulu toplantısının ardından iç ve dış politikayla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) nükleer anlaşmaya dönüşüyle ilgili tartışmalara ilişkin Ruhani, “Anlaşmanın ne bir maddesi değişecek ne de anlaşmaya yeni katılımcı eklenecek. ABD, bir çılgınlık dönemi geçirdi ve anlaşma masasından kalktı. Şimdi geri dönmek için biraz bilgelik kazandı. (ABD) anlaşmayı istiyorsa memnuniyetle karşılarız, istemiyorlarsa da kendileri bilir.” dedi.

Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmayı destekleyen 2231 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararını ihlal ettiğini kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Nükleer anlaşmaya dönmek için öncelikle İran’ın anlaşmayla uyumlu adımlar atmasını isteyen ABD yönetimine hitap eden Ruhani, “Hukuka ve uluslararası kurallara dönün. Elbette siz döndüğünüzde biz de anlaşmadaki taahhütlerimizi yerine getireceğiz ancak 2231 sayılı kararı biz ihlal etmedik ki biz düzeltelim, anlaşmadan biz ayrılmadık ki geri dönelim.” diye konuştu.