İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi dün Tahran’da Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani’yi kabul etti.

Reisi görüşmede, dış güçlerin Batı Asya’daki varlığının bölgeye huzursuzluk ve endişe getirdiğine dikkat çekerek, kibirle hareket eden bu güçlerin bölge ülkelerinin siyasi kararlarına ve kültürüne saygı göstermediğini kaydetti.

Reisi, İran halkının öteden beri kendi ilkesel tutumunda ısrarlı olup, düşmanların etkilerine bakmadan ilerlediğini, dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yaşayanların bile İran’a uygulanan “aşırı baskı” politikasının artık boşa gittiğini kabul ettiğini kaydetti.

Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Al-Thani görüşmede, Reisi’yi Doğal Gaz İhracatçı Ülkeler Forumu Zirvesi’ne davet etti. Katar’ın İran ile çeşitli alanlarda ilişkileri yükseltmeye hazır olduğuna işaret ederek, özellikle Reisi’nin dış güçlerin varlığı konusundaki görüşünü desteklediklerini, bölge ülkelerinin iş birliği yoluyla barış ve ilerlemeye kavuşmaları gerektiğini vurguladı.

Al-Thani aynı gün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile de bir araya geldi. Abdullahiyan, Yemen’de askeri operasyonların arttığına dikkat çekerek, bunun barış yoluna zarar verdiğini söyledi.