İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Viyana’daki nükleer görüşmelerle ilgili Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile mesaj trafiğini Avrupa Birliği (AB) üzerinden sürdürdüklerini ve Tahran’ın “kırmızı çizgilerinden” geri adım atmayacağını Washington’a ilettiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasına göre Abdullahiyan, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el-Mikdad ile telefonda görüştü.

Görüşmede, Tahran ile Şam arasındaki ilişkilerin yanı sıra karşılıklı olarak endişe duyulan meseleler ile bazı bölgesel ve uluslararası konular ele alındı.

Görüşmede Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan nükleer müzakerelere de değinen Abdullahiyan, “Bizimle Amerikalılar arasındaki mesaj trafiği AB üzerinden devam ediyor. Bu konuda İran‘ın aşırı talepleri kabul etmeyeceğini ve kırmızı çizgilerinden geri adım atmayacağını defalarca vurguladık.” ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, müzakerelerdeki diplomasi sürecinin yolunda gittiğini ve kalıcı bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti.

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad ise İran ile ikili ilişkilerin seviyesinden memnuniyet duyduklarını ve iş birliğini daha da geliştirmek için en kısa sürede iki ülke arasında Ortak Yüksek Konsey toplantısı düzenlemeye hazır olduklarını ifade etti.