İran, dün kara yoluyla petrol ihraç etmek ve Hürmüz Boğazı’nı bypass etmek için yeni bir petrol boru hattı açtı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bu girişimin Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İran’ın petrol ihracatını engellemesine bir yanıt olduğunu ifade etti.

IRNA’da yer alan habere göre, söz konusu petrol boru hattı batıda İran’ın Buşehr Eyaleti’nden doğuda Umman Körfezi kıyısında ve Bandar-i Jask adı verilen limana kadar bin kilometre uzunluğunda. Projenin başlangıcında günde 300 bin varil ham petrol taşıyabilecek ve maksimum taşıma kapasitesi günde 1 milyon varile ulaşacak.

Hasan Ruhani, ABD’yi İran’ın ham petrol ihracatını engellemek ve İran’ın petrol endüstrisine müdahale etmeye çalışmak için bir “ekonomik savaş” başlatmakla suçladı. Ruhani, zamanla bu projenin öneminin daha çok anlaşılacağını ifade etti.

İran, Suudi Arabistan, Irak, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Körfez petrol üreticisi ülkeler, Hürmüz Boğazı’ndan ham petrol ihraç etmişti. İran daha önce ABD yaptırımlarının İran’ın ham petrol ihracatını engellemesi halinde Hürmüz Boğazı’nı kapatacağı tehdidinde bulunmuştu.