Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki’nin düzenlediği günlük basın brifingine konuk olarak gazetecilerin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı.

İran ile masaya oturulması konusunda son durumun ne olduğunun sorulması üzerine Sullivan, “İran ile Avrupalılar ve diğer ülkeler üzerinden iletişimimiz var. Bu durum bizim İranlılara pozisyonumuzu açıklamamızı sağlıyor. Biz İran’ın bu iletişimi nasıl ilerletmek istediğini duymak istiyoruz ve bunun için bekliyoruz. Ancak kolay olmasa da diplomatik süreç içinde olduğumuzu, bunu ilerletebileceğimizi ve en nihayetinde diplomasiyle İran’ın nükleer silah sahibi olmasını engelleyebileceğimize inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan, ABD’nin son dönemde Irak’taki üsse İran tarafından yapıldığına inanılan roket saldırılarına nasıl yanıt vereceğinin sorulması üzerine, “ABD, personelini ve tesislerini koruma hakkını saklı tutuyor. İstediğimiz vakit ve mekânda buna karşılık vereceğiz. Daha fazla saldırıyı önlemek için ne adım atılması gerekiyorsa onu atacağız. Ancak şu anda hamlelerimizi açık etmeyeceğim.” yanıtını verdi.

SUUDİ ARABİSTAN’A “AÇIK ÇEK VERMEYECEĞİZ” MESAJI

Biden’ın, Suudi Arabistan ile ilişkilerini Trump döneminden farklı bir yere koyduğuna dikkati çeken Sullivan, Yemen’deki iç savaşa desteklerini geri çektiklerini ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin istihbarat raporunu yayımlayıp Suudi yetkililere yaptırım getirdiklerini anımsattı.

Sullivan, Suudi Arabistan ile ilişkiler konusunda, “Artık bu ülkeye açık çek vermeyeceğiz.” yorumunu yaptı.

RUSYA’YA YÖNELİK EK ADIMLAR GELİYOR

Rusya konusunda da muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi dolayısıyla bu ülkeye yaptırım getirdiklerini kaydeden Sullivan, “Diğer kötü niyetli eylemlerinden dolayı Rusya’ya yönelik yeni adımlar atmaya hazırlanıyoruz.” dedi.

Sullivan, ABD’nin Meksika sınırında yaşanan göçmen çocuklar krizine ilişkin de “Bizim göçmen politikamız etkili ve insancıl. Ancak şu anda sınıra gelmenin doğru zaman olmadığını söylüyoruz. Şu anda insanların sığınma taleplerini değerlendirecek kapasiteyi kurmaya çalışıyoruz ve salgının kamu sağlığı üzerindeki etkileriyle başa çıkmaya uğraşıyoruz.” diye konuştu.