İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülke siyasetinin önde gelen isimlerinin cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adaylığını veto ederek, ülkede “seçimleri boykot” çağrılarına yol açan Anayasayı Koruyucular Konseyine destek verdi.

İran devlet televizyonunun haberine göre, milletvekilleri ile video konferans toplantısında konuşan İran lideri Hamaney, seçimlerde aday olmak isteyenlerin rejime bağlılığı ile siyasi, ahlaki ve dini sabıkalarını inceleyen Anayasayı Koruyucular Konseyinin tartışmalara yol açan veto kararlarını değerlendirdi.

Hamaney konuşmasında, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Eski Meclis Başkanı Ali Laricani, Eski Milletvekilleri Mesud Pezeşkiyan ve Mustafa Taczade gibi isimlere adaylık izni vermeyen Konseyin izlediği “yasal süreci güçlü bir şekilde desteklediğini” belirtti.

Konseyin aldığı kararlara saygı duyulması gerektiğini vurgulayan Hamaney, adaylığı veto edilen isimlere “konseyin kararlarına saygı gösterdikleri için” teşekkür etti.

Halkın seçimlere katılımının önemini vurgulayan Hamaney, “Seçimler bir günde yapılır ancak etkisi birkaç yıl sürer. Seçimlere katılın.” ifadelerini kullandı.

Hamaney, Anayasayı Koruyucular Konseyinin vetoları nedeniyle seçimlerin boykot edilmesine yönelik çağrılara da tepki göstererek, “Seçimlerin faydasız olduğunu söyleyenleri dinlemeyin. Bunlar halkla birlikte değildir. Halkla birlikte olan kimse insanların sandık başına gitmesine mani olmaz.” dedi.

İran’da 18 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için 40’ı kadın olmak üzere 592 kişinin Anayasayı Koruyucular Konseyine adaylık başvurusunda bulunduğu bildirilmişti. Konsey Sözcüsü Abbas Ali Kedhodayi, 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, adaylık için başvuran 592 kişiden yalnızca 40’ının gerekli şartları taşıdığını duyurmuştu.