İran lideri Ali Hamaney, İsrail ile Hamas arasında Gazze’de varılan ateşkesle ilgili değerlendirmede bulundu.

Hamaney’in ofisinden yapılan yazılı açıklamada, gelişmeleri “Filistin direnişinin zaferi” olarak nitelendiren Hamaney, “Son birkaç gündeki sınav Filistin halkını zafere ulaştırdı. Düşman, Filistin’in topyekûn kıyası karşısında çaresiz olduğunu ispatladı.” dedi.

İsrail’in 12 gün içinde özellikle Gazze’de büyük cinayetler işlediğini ifade eden Hamaney, bu eylemleriyle dünya kamuoyunu karşısına aldığını ve kendisini destekleyen Batılı ülkeler ile Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) karşı da nefretin artmasına neden olduğunu kaydetti.

Hamaney, ateşkes talebinin İsrail’in yenilgisi olduğunu belirterek, “Çatışmaların durdurulması ve başlatılması Filistinli siyasi yetkililerin ve direniş gruplarının inisiyatifindedir ancak hazırlık ve sahneye güçlü bir şekilde çıkış iptal edilmemiştir.” yorumunda bulundu.

Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkelere çağrıda bulunan İran lideri, “İslam dünyası Filistin davası karşısında sorumludur. Müslüman devletler Filistin halkını desteklemek için samimi bir şekilde meydana çıkmalıdır.” ifadelerini kullandı.