İran lideri Ali Hamaney, nükleer programdan geri adım atmayacaklarını ve uranyumu da yüzde 60 zenginleştirecek kadar ileri gideceklerini belirtti.

Hamaney’in ofisinden yapılan açıklamaya göre, Uzmanlar Meclisi üyeleriyle bir araya gelen İran lideri, nükleer anlaşma, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yaptırımları ve uranyum zenginleştirme programıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İran’ın nükleer kapasitesini ihtiyaç duyduğu kadar artıracağını ve uranyumu zenginleştirmede yüzde 20 seviyesinde kalmayacağını kaydeden Hamaney, “İran, nükleer meselede geri adım atmayacak. İran, ihtiyacına göre ve ülke çıkarlarının gerektirdiği şekilde uranyumu yüzde 60 zenginleştirecek kadar da ileri gidecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın İran ile ilgili açıklamalarını “kibirli, talepkâr ve insafsız” olarak nitelendiren Hamaney, “Batılılar, nükleer silah peşinde olmadığımızı çok iyi biliyor. Nükleer silah meselesi bahane. Onlar normal silahlara sahip olmamıza da karşılar. Çünkü İran’ın güçlenmesini istemiyorlar.” yorumunda bulundu.

“İRAN, DİNİ AÇIDAN KİTLE İMHA SİLAHLARINI YASAK GÖRÜYOR”

Hamaney, İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu’nun İran karşıtı açıklamalarına ilişkin ise şunları kaydetti:

“Uluslararası Siyonist palyaço (Netanyahu) sürekli ‘İran’ın nükleer silah elde etmesine izin vermeyeceğiz’ diyor. İran, nükleer silah elde etme kararı alırsa ne kendisi ne de onun büyükleri buna engel olabilir. İran, dini açıdan kitle imha silahlarını yasak görüyor.”

Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kapsamında uygulanan Ek Protokol’den ayrılmayı öngören ve “Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı” adı verilen yasanın iyi olduğunu ve ciddiyetle uygulanması gerektiğini ifade eden Hamaney, hükümet ve Meclis’ten bu konuyla ilgili anlaşmazlığı çözmelerini ve iki sesliliğe yol açmamalarını istedi.