Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, İran Nükleer Anlaşması’na taraf ülkeler ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ortaklaşa katıldığı bir uluslararası konferansın en kısa sürede düzenlenmesi önerisinde bulunduklarını belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kısa süre önce yaptığı açıklamada, ABD ile İran arasında nükleer anlaşmayla ilgili diyaloğun yeniden başlatılması için arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu belirtti. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulundu.

İran nükleer sorununun kritik bir döneme girdiğini kaydeden Sözcü, “Şu anki en ivedi görevler arasında, tarafların geçen Aralık’ta İran nükleer sorunu konulu dışişleri bakanları toplantısında varılan anlaşmayı yerine getirmesi, ABD’nin koşulsuz şekilde anlaşmaya dönmesi ve anlaşmaya uymasının sağlanması ile ilgili yaptırımların kaldırılarak İran’ın bu temelde anlaşmayı tam olarak yerine getirmesinin ilerletilmesi adımları bulunuyor.” diye konuştu.

Sözcü, ABD ile İran’ın anlaşmayı uygulaması için yol haritasının belirlenmesi amacıyla İran Nükleer Anlaşması’na taraf ülkeler ile ABD’nin ortaklaşa katıldığı uluslararası bir konferansın en kısa süre içinde yapılması önerisinde bulunduklarını dile getirdi.

Sözcü, Çin’in uluslararası toplumla birlikte anlaşmada bir an önce doğru yola dönülmesini ve İran nükleer sorununun siyasi çözüm sürecini hızlandırmaya devam edeceğini vurguladı.