İran cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan İbrahim Reisi, dün cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk basın toplantısını düzenledi.

İran nükleer anlaşmasının uygulanabilmesi için ABD’nin yaptırımları tümüyle kaldırması gerektiğinin altını çizen Reisi, nükleer anlaşmanın fiilen geçersiz hale gelmesinin tek sorumlusunun ABD olmadığını, Trump’ın çekilmesinin ardından AB’nin de anlaşma uyarınca üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmediğini belirtti.

Reisi basın toplantısında, İran’ın dış politikasının 2015 tarihli nükleer anlaşmadan ibaret olmayacağını, tüm dünyayla etkileşim halinde olacaklarını söyledi.

Reisi, kendi hükümetinin yabancı ülkelerle diplomasi yürütmeye devam edeceğini, bu yaklaşımın nükleer anlaşmanın canlandırılmasıyla ilgili devam eden müzakerelerle sınırlı kalmayacağını açıkladı. Reisi konu hakkında şöyle konuştu:

“Ulusumuz baskılara direndiğini göstermiştir ve onların da hükümetimizin dış politikasının nükleer anlaşma ile başlamadığını ve nükleer anlaşma ile sınırlı olmayacağını bilmeleri gerekir. Dış politikada tüm dünya ülkeleri ile geniş ve dengeli bir etkileşimi ilke edineceğiz.”

“İran halkının çıkarlarını nükleer anlaşmaya bağlamayacağız” diyen Reisi, Tahran’ın sırf müzakere olsun diye nükleer müzakereler yürütmeyi planlamadığını ve sonucun ülkenin egemen çıkarlarına uygun olması gerektiğini belirterek, “Ülkemizin çıkarları garanti edilmezse nükleer anlaşmayı müzakere etme niyetinde değiliz.” vurgusunu yaptı.

Reisi açıklamasında “Ulusal çıkarların garanti altına alındığı herhangi bir görüşme desteklenecek, ancak ekonomik durumu ve halkın koşullarını bu görüşmelere bağlamayacağız ve bu meselelerin hiçbir şekilde müzakere edilmesine izin vermeyeceğiz. Aşındırıcı müzakerelerin gerçekleşmesine mahal vermeyeceğiz. Temel sonuç büyük İran ulusuna bir şeyler getirmelidir.” diye konuştu.

Washington’ın anlaşmaya geri dönmesi ve taahhütlerini yerine getirmesi çağrısı yapan Reisi, balistik füze programının müzakerelerin bir parçası olamayacağı ve bu konuda “pazarlığa kapalı” olduklarını vurguladı.

Reisi, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımların tamamını iptal etmesi durumunda da Joe Biden ile görüşmeyeceğini ifade etti.

İran’ın Çin ile ilişkilerine de değinen Reisi, ikili ilişkilerin çok iyi gelişme eğilimi gösterdiğine dikkat çekerek şunları ekledi:

“Çin ile ilişkilerimiz İslam devriminden bugüne kadar hep iyi ilerledi. İlişkilerimizin çok büyük gelişme potansiyeli var. Bu potansiyeli canlandıracak, Çin ile imzaladığımız 25 yıllık kapsamlı iş birliği anlaşmasını hayata geçireceğiz.”