İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 18 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığı reddedilen bazı isimlere haksızlık yapıldığını belirterek, başvuruların yeniden değerlendirilmesini istedi.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, Hamaney, 1979’daki devrimin lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni’nin ölüm yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, yaklaşan cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hamaney, seçime katılmak üzere başvuruda bulunanların rejime bağlılığı ile siyasi, ahlaki ve dini sabıkalarını inceleyen Anayasayı Koruyucular Konseyinin (AKK) bazı adayları veto etmesinin ardından bu kişilere ve ailelerine haksızlık yapıldığını, gerçek olmayan ithamlarda bulunulduğunu belirtti.

İran lideri, “Bu ithamların yanlış olduğu belliydi. Neticede, bunlar maalesef halk arasında ve sosyal medyada yayıldı. İnsan haysiyetinin korunması en yüksek insan haklarındandır. Sorumlu kurumun bunu telafi etmesini ve gerçeğe aykırı ithamlar nedeniyle iadeiitibarda bulunmalarını rica ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Hamaney, haksızlık yapıldığı için başvurularının yeniden değerlendirilmesini istediği adaylarla ilgili isim vermedi.

AKK Sözcüsü Abbas Ali Kedhudayi ise Hamaney’in konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, İran liderinin sözlerinin kendileri için bağlayıcı olduğunu ifade etti.

AKK’nin de hata yapabileceğini söyleyen Kedhudayi, en kısa sürede gözden geçirilmiş kararlarını kamuoyuna açıklayacaklarını belirtti.