İran’ın başkenti Tahran’da siren sesleri duyuldu. Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Tahran seferini yapan uçak, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye iniş yaptı. Olayla ilgili çok sayıda iddia gündeme geldi. İranlı yetkililer siren seslerinin “teknik bir arızadan” kaynaklandığını, uçağın Tahran’a iniş yapamamasının nedeninin “hava muhalefeti” olduğunu açıkladı.

Tahran’da siren sesleri ortalığı karıştırdı. İddialar peşi sıra geldi. Akşam saatlerinde Tahran’ın batısında siren sesleri duyuldu. O anlarda Tahran semalarında olan, Türk Hava Yolları’na ait yolcu uçağı da kentteki İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’na iniş yapamadı. Havada daireler çizdi. Uçak daha sonra Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye yöneldi.

İki olayın art arda yaşanması, beraberinde iddiaları getirdi. Sosyal medyada hava saldırısı ihtimalinden, uçağın düşme tehlikesi geçirdiğine kadar çok sayıda bilgi kirliliği oluştu.

İddiaları İranlı yetkililer yalanladı. Tahran Valiliği uçağın hava muhalefeti nedeniyle iniş yapamadığı duyurdu. Siren seslerinin ise yapılan bir test sırasındaki sistem hatası nedeniyle duyulduğu açıklandı. Herhangi bir güvenlik sorununun bulunmadığı belirtildi.

Türk Hava Yolları’na ait İstanbul-Tahran seferini yapan uçak da, güvenli bir şekilde Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı’na indi. Uçak, yakıt aldıktan sonra tekrar Tahran’a dönecek.

Kaynak: NTV