İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) dün yaptığı müzakerelere dönülmesi teklifine yanıt verdi. Zarif, ABD’nin bunun için önce yaptırımları kaldırması gerektiğini söyledi, “Bundan sonra nükleer faaliyetlerimizi eski düzeyine getirmeye başlayabiliriz.” dedi.

Muhammed Cevad Zarif, cuma günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Yaptırımlar kaldırıldığında, bütün ‘telafi önlemlerinden’ derhal geri adım atacaklarını” belirtti.

Zarif ayrıca “Avrupalılar İran’a baskının ve kıymeti olmayan sözlerin işe yaramadığını da kayda geçirmelidir.” ifadelerini kullandı.

ABD’de Joe Biden yönetimi perşembe günü, İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) beş daimi üyesi (ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin) ile Almanya arasında 2015’te imzalanan ve eski başkan Donald Trump’ın 2018’de ABD’yi çektiği nükleer anlaşmayı yeniden canlandırmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Trump anlaşma için “utanç verici” demiş ve İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. ABD, Joe Biden’ın başkanlık görevini devralması sonrası BM’de görevli İranlı diplomatlar için Trump yönetimince getirilen seyahat yasaklarını hafifletmişti. Trump yönetiminin, BM nezdinde yaptırımların geri getirilmesi için başlattığı süreç de sonlandırılmıştı.

Biden yönetimi yaptırımların kaldırılması konusunda ise İran’dan öncelikle nükleer anlaşmanın koşullarına uymasını istiyor.