Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) Genel Sekreteri Vladimir Narov ve 20’nin üzerinde ülkenin Çin’deki büyükelçi ve diplomatları dâhil toplam 30 kişi, 30 Mart-2 Nisan günleri arasında Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaret etti.

Ziyaret esnasında diplomatlar, bir sohbet toplantısına katıldı.

Hong Kong merkezli Phoenix adlı uydu kanalı dün adı geçen yabancı diplomatlarla yapılan röportajları yayınladı.

Yabancı diplomatlar, farklı açılardan Xinjiang izlenimlerini paylaştı ve Xinjiang’daki gerçeklerin Batılıların yaptıkları haberlerden çok farklı olduğuna dikkat çekti.

Ermenistan’ın Beijing büyükelçisi, Çin’in insan hakları korumada büyük başarılar elde etmesine güvendiğini belirtti. Yabancı diplomatlar yerel ilkokullarda aynı anda 3 dilin öğretildiğini, bu 3 dil arasında öğrencilerin ana dilinin yanı sıra, standart Çince ve İngilizcenin yer aldığını söyledi.

Nepal’in Beijing’deki büyükelçisi, Xinjiang’da “zorla çalıştırma” ve “çocuk işçi” gibi iddiaları çürüttü ve hiçbir yerde zorla çalıştırma ve çocuk işçi görmediklerini belirtti.

İran Büyükelçisi, Çin’in yoksullukla mücadelede elde ettiği büyük başarıyı övgüyle değerlendirerek, “Xinjiang halkının çok mutlu olduğunu kendi gözlerimizle gördük. Yaptırım uygulanması gereken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkelerdir. Buradaki yoksullar bile Asya kökenli ABD’lilerden daha iyi koşullarda yaşıyor” diye konuştu.

Pakistan Büyükelçisi, terörizmin mağduru olan ülkesi adına terörizmi şiddetle kınadı. Büyükelçi, terörizmle mücadelede Çin hükümetiyle yoğun iş birliğinde olduklarını ve terörizmin her iki ülke için tehdit olduğunu ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, 2 Nisan’daki olağan basın toplantısında adı geçen yabancı diplomatların Xinjiang gezi programını aktarmıştı. Programda Urumçi, Kaşgar ve Aksu dâhil 3 kentte terörle mücadele sergisi, Urumçi Uluslararası Pazarı, Kaşgar eski kenti, Etigar Camii, yeşillendirme projesi, büyük ölçekli işletmeler, sıradan vatandaşların evleri yer alıyor.

Sohbet toplantısında 20 ülkenin diplomatları ile Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Başkanı Şöhret Zakır görüş alışverişinde bulundu. Yabancı diplomatlar, Xinjiang’da gördüklerinin, bölgede sözde “insan hakları ihlali, dini ayrım ve zorla çalıştırma” durumunun söz konusu olmadığına işaret ettiğini belirtti ve “soykırım” iddiasını saçma buldu.

Ziyaret esnasında ÇKP Xinjiang Komitesi Sekreteri Chen Quanguo, bölgenin sosyal ve ekonomik gelişmeleri hakkında yabancı diplomatlara bilgi verdi. Diplomatlar, Xinjiang’la terörle mücadele, aşırıcılığı giderme ve ticaret gibi konularda iş birliğini pekiştirmek istediklerini dile getirdi.

Yabancı diplomatların Xinjiang’da gördükleri sosyal istikrar, ekonomik kalkınma ve milli dayanışma, kolaylıkla elde edilmedi. Ancak Çin karşıtı güçler kasten yalanlar ve dezenformasyon yayıyor, amaçları açıkça duyurdukları gibi, Xinjiang’da kaos yaratmak ve Çin’in kalkınmasını engellemek.

Bu amaçla Xinjiang menşeli pamuk da bu güçlerin aleti oldu.

Çin Pamuk Derneği 1 Nisan açıklama yaparak ABD öncülüğündeki ülkelerin Xinjiang’ın tekstil ve konfeksiyon tedarik zincirine ve sınırlamalarına karşı çıktığı belirtildi ve yabancı dernekler, markalar ve üçüncü taraf kuruluşlarla birlikte Xinjiang’da araştırma yapmaya davet edildi.

Çin, her zaman yabancı konukların Xinjiang’ı ziyaret edip gerçekleri kendi gözleriyle görmelerini olumlu karşılıyor.