Eski İran Petrol Bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Rüstem Kasımi, ülkesinin en önemli sorununun ekonomi olduğunu ve yapılan anketlerde de bunun görüldüğünü söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yardımcılığı görevinde de bulunan Kasımi, 18 Haziran’da yapılacak 13. cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

Irak savaşından sonra İran’ın muhtelif bölgelerinde yeniden imar ve inşa çalışmalarında bulunduğunu, sanayi, maden, ticaret ve konut alanlarında yöneticilikten sonra Petrol Bakanlığı yaptığını aktaran Kasımi, “İran’ın en önemli sorunu ekonomidir. Bu yapılan anketlerde de görülüyor. İran’da ekonomiyi merkeze alan bir hükümetin bugünkü sorunları halledebileceğine inanıyorum. Siyasi diplomasinin ekonomik diplomasiye dönüşmesi İran’ın şartlarını değiştirebilir.” dedi.

İran’a Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından yaptırımların uygulandığı bir dönemde ülkenin en yüksek gelire sahip kurumunda bakanlık yaptığını dile getiren Kasımi, şunları kaydetti:

“Tecrübeye dayalı bir ekonomik perspektif lazım, lafla değil. Halk için verilen vaatler ve ‘yapacağım, edeceğim’ gibi sözler artık inandırıcı değil. Ben İran halkına ‘yaptım’ diyorum. İran ekonomisinin lokomotifini yöneteceğim dediğimde bu daha önce yaptığım işlerin bir devamı olacaktır. Bu alanda iyi bir sınav verdim.”