İran’ın yeni yönetimi Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak görüşmelere katılacağını açıklasa da süreci geciktirdiği için nükleer anlaşmanın akıbeti her geçen gün daha da belirsizleşiyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de Joe Biden’ın göreve gelmesiyle 6 Nisan’da Viyana’da yeniden başlayan ve 6 tur yapılan nükleer anlaşma müzakerelerine İran’daki hükümet değişikliği nedeniyle ara verilmişti.

İran’daki yeni hükümetin görüşmelere döneceğini açıklamasının ardından Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora, 14 Ekim’de İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri ile Tahran’da görüşerek İran ile AB arasındaki müzakereleri yeniden başlattı.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Mora’nın ziyaretinin ardından Rus ve Çinli mevkidaşlarıyla yaptığı telefon konuşmasında, görüşmelerin “olumlu” geçtiğini ve Brüksel’de devam edileceğini açıkladı.

İran ile AB arasında artan diplomasi trafiği, Viyana’daki görüşmelerin de kısa sürede başlayacağının habercisi. İranlı yetkililer bu konuda net bir tarih vermemekle birlikte zaman kaybetmeyeceklerini ifade ediyor.

İranlı  Gazeteci yazar Peyman Yezdani, nükleer anlaşmanın geleceği ve Viyana’da yapılacak görüşmelerin akıbetiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yezdani,  Abbas Arakçi’nin yerine İran Dışişleri Bakan Yardımcılığına atanan Bakıri’nin önceki görüşmelerde de yer aldığını ve bu konuda tecrübeli olduğunu ifade ederek, “ABD nükleer anlaşmadaki taahhütlerine dönerse nükleer anlaşmanın canlanma ümidi olabilir. Aksi durumda İran, AB ülkeleriyle peşin alıp vadeli satma politikasını kabul etmeyecektir. Reisi hükümeti, müzakerelerin zaman aldığını ve somut neticeler vermediğini hissettiğinde masayı terk edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Tahran yönetiminin Viyana’daki görüşmelerde füze programını ve bölgesel faaliyetlerini müzakere etmeyeceğini kaydeden Yezdani, şu yorumu yaptı:

“İran, tüm yumurtaları nükleer anlaşma sepetine koymayacağını daha önce de açıkladı. Nükleer anlaşma sonuç verse de vermese de Reisi hükümeti kendi ekonomik programını uygulayacaktır.”