Haber: CRI Türk Dış Haberler Merkezi

Son zamanlarda Asyalılara karşı artan ırkçı saldırılar gündemde yer tutmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 6 Asyalının hayatını kaybettiği silahlı saldırı ve 76 yaşında bir Çinli kadının cadde ortasında darp edilmesinin ardından New York’ta da benzer bir olay meydana geldi. Times Meydanı yakınlarında Asyalı bir kadını tekmeleyerek darp eden 38 yaşındaki şahıs saldırı ve nefret suçları işlemekten dolayı tutuklandı.
Peki, Asyalılara karşı artan bu şiddet olaylarının arka planında ne var?

Araştırmacılar, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın 16 Mart 2020’de kullandığı “Çin virüsü” Twitter paylaşımının Asyalılara karşı bir nefreti tetiklediği ve ırkçı hashtag’ler (etiket) ile tüm dünyada nefret yarattığını söylüyor.


Bu bağlamda internet üzerinde yapılan bir diğer araştırma ise, Covid-19 hastag’lerine kıyasla Covid-19 ile ilişkilendirilmiş anti-Asyalı ırkçı hashtag’ler de büyük artış gözlemlendi.
San Bernardino’daki California Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, Amerika’nın en büyük 16 kentinde Asyalılara karşı nefret suçlarının 2020’de yaklaşık yüzde 150 arttığını ortaya koyuldu. Yaşanan son saldırıda, saldırganın Asyalı kadını darp ederken “Sen buraya ait değilsin” söylemini kullanması görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda polis kayıtlarına geçirilmiş durumda.

UTANDIRAN GÖRÜNTÜLER

Söz konusu saldırılar ABD ile sınırlı kalmıyor. Avrupa’da yaşanan olaylar siyasi virüsten etkilenenlerin sayısının az olmadığını gösteriyor. Almanya’da ırkçı saldırılara uğrayan Endonezyalı öğrenci Zacky yaşadıklarını Deutsche Welle’ye şöyle aktarıyor:

Gianee Lee’nin maruz kaldığı nefret söylemleri ve ırkçı saldırılar canlı yayına böyle yansımıştı.

“Yolda yürüken ‘Hey Asyalı neden buradasın?’ sözlerini çok sık duyar oldum. Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nin yakınlarında yürürken bir adam yanıma yaklaştı ve tokat attı. Tüm bunlar sadece Asyalı olduğum içindi.”

Öte yandan Berlin sokaklarında gezen Twicth yayıncısı Gianee Lee’nin ağır hareketlere ve fiziksel saldırıya uğradığı video internette viral olmuş durumda. Görünüşü ile dalga geçilen Lee’nin, kültürel değerlerinin de nefret söylemleri ile aşağılanmak istenmesi genç vlogger’ın gözyaşlarını tutamamasına sebep oluyor.

“KENDİ ÜLKEMDE ASYALI OLDUĞUM İÇİN DIŞLANDIM”

Na Gwi-han (27), Seul-Güney Kore

Suçlu açıkça ırkçı bir niyet ifade etmese bile, şiddet ve ön yargı ile hareket ederek ırkçı davranışlar sergileyebiliyor. Güney Koreli Na Gwi-han (27) ülkesinde yaşadığı olayı CRI Türk’e anlattı. “Irkçılığı haberlerde görmek ile yaşamak arasında büyük bir fark var.” diyen Na, sözlerine şöyle devam etti:
“Geçen ay arkadaşlarımla Çin restoranına gitmiştim.

Arkadaşlarımın ikisi Çinli ancak iyi derecede Korece konuşabiliyorlar. Yemekte kendi aralarında Çince konuşurken bende onlara eşlik ediyordum. Yan masadaki iki yabancı bizi Çinli zannetmiş olmalı. Aniden yüksek sesle bizlere hakaret ettiklerini duyduk. İşin garip yanı bu hakaretleri Korece olarak savuruyorlardı. Kendilerine, Koreli olduğumu ve neden böyle bir hakarette bulunduklarını sordum. ‘Neden, Çinliler ile arkadaşlık yapıyorsun? Utanmalısın’ diyerek cevap verdiler. Masadan kalkıp yanımızdan geçerken, ‘Covid-19’ gibi kelimeler zikrettiler. Utanç vericiydi. Bu şahısların normal bir psikolojiye sahip olmadıklarını düşünüyorum.”

Aynı durumun Covid-19’dan önce de söz konusu olduğunu belirten Na, “Bu olaylar ilk değil. Yıllardır süren bir durum. Asyalılar, Batılı insanlar tarafından zayıf ve hor görüldü. ABD sinemasında çok sevilen ‘Fakir Asyalı’ söylemini ortaya bizler atmadık. Çalıştığım işte dahi bazı yabancı müşterilerden böyle davranışlar görüyoruz ancak Covid-19 ile ırkçılığın daha da arttığını söyleyebilirim.” dedi.