Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi’ne (KAD-SİS) İş Bankası ve DenizBank dahil oldu.

İstanbul Altın Rafinerisi’nden (İAR) yapılan açıklamaya göre, dünya değerli metal sektörünün global oyuncusu ve kuyum sektörünün öncü kuruluşlarından İAR, İstanbul’da “KAD-SİS Paydaş Buluşması” etkinliği düzenledi.

Etkinlikte, KAD-SİS’in tüm paydaşları olan, sisteme dahil bankaların yöneticileri, Altın Değerleme Noktası (ADN) olarak seçilmiş seçkin kuyumcular ile ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri bir araya geldi.

Etkinlikte, sistemde bulunan bankalara ilk kez iki özel bankanın da dahil olduğu müjdesi verilerek protokol imza töreni gerçekleştirildi.

Açıklamada protokole ilişkin görüşlerine yer verilen İstanbul Altın Rafinerisi Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen, “Bizim için özel bankaların katılması çok önemli bir durum. Bugün burada bizimle ilk protokollere imza atan, sisteme inanıp öncülük etme hususunda inisiyatif alarak, hızla entegrasyon sürecini tamamlayan İş Bankası ve DenizBank’a ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

KAD-SİS modelinde önemle vurguladıkları paydaşlarını 3 ana başlıkta toplanabileceğini belirten Esen, şunları kaydetti:

“İlki, her şeyden önce halkımız. Çünkü yastık altındaki altın dediğimiz zaman halkın teveccühünü ve güvenini kazanmamız her şeyin önündedir. Daha sonra, bu sistemin diğer önemli unsuru olan bankaları ve kuyumcuları bir araya getirmekteyiz. KAD-SİS, en baştan itibaren bir fintek projesi olarak başladı. Mevzuat alt yapısının oturtulması için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Darphane gibi devletin çeşitli organları ile kapsamlı çalışmalar yapıldı. Halkın güveninin sağlanacağı en güvenilir sistemin oluşturulması için yaklaşık 1,5 yıl evvel çalışmaları başladık. İlk çalışmaların kamu bankalarıyla yapıldığı sistemde, 1,5 yılın içinde bir tek müşteri şikayeti almadan çok güzel yol kat ettik.

Şimdi de bilgi birikimimiz, tecrübemiz ve paydaşlarımızla büyüyerek emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. Bu konuda da o günden bu güne bizimle olan ilk ADN’lerimize teşekkür ederiz. Bundan sonra amacımız, özel bankaların katılımıyla il sayımızı artırıp, ADN sayımızı geliştirerek ve seçkin kuyumcu ağımıza yeni katılan değerli kuyumcularımızla büyüyerek el ele bu projeyi başarıya ulaştırmak. Bu noktada önemli olan Türkiye’nin kazanmasıdır. Çünkü yastık altındaki altının ekonomiye kazandırılması demek Türkiye’nin kazanması demektir.”