CRI Türk Dış Haberler Servisi

İskoçya’da üç hafta önce gerçekleşen seçimleri bağımsızlık yanlısı, İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı. Böylece SNP, İskoçya Özerk Parlamentosunda 64 sandalye kazanarak üst üste dört defa sandıktan birinci çıkan parti oldu. Muhafazakârlar 31 sandalye, İşçi Partisi 22, İskoç Yeşiller Partisi 8, Liberal Demokratlar ise 4 sandalye ile parlamentoda yerini aldı.

SNP, 129 üyeli parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için gereken en az 65 sandalyeyi 1 fark ile kaçırsa da Yeşiller Partisi’ne ayrılan 8 sandalye ile bağımsızlık konusunda ortak hareket etme şansını elinde tutuyor. Öte yandan, İskoç parlamentosu oylama sisteminin, Westminster’ın iki partili siyasetinden ayrı yol izlemesi ve bir partinin genel çoğunluğu kazanmasını önlemek için “karma nispi temsil” sistemine sahip olması söz konusu.

YEŞİLLER İLE KOALİSYONA GİDİLİR Mİ?

SNP son beş yıldır bir azınlık oluşturduğu mecliste bütçe tasarısı gibi önemli yasaları geçirmek için İskoç Yeşil Partisi ile hareket etti. Resmi bir koalisyonun herhangi bir argümana daha fazla ağırlık katacağı düşünüldüğünde bağımsızlık referandumu için gerekli ortamı hazırlayabileceği konuşuluyor.

Başbakan Nicola Sturgeon, “Holyrood” olarak bilinen İskoçya Parlamentosu’nda resmi bir iş birliği anlaşmasının tartışıldığını ve Yeşiller Partisi politikacılarına bakanlık pozisyonları verilebileceğini söyledi, ancak herhangi bir anlaşmanın tam bir koalisyonu gerektirip gerektirmeyeceğini konusuna değinmedi.

Sturgeon, “İskoç hükümeti ve İskoç Yeşiller Partisi’nin, mümkünse resmi bir iş birliği anlaşmasına varmak amacıyla, yapılandırılmış görüşmelere gireceğini teyit edebilirim.” ifadelerine yer verdi.

BORIS JOHNSON HÜKÜMETİNDEN TEPKİ

İngiliz Financial Times gazetesi, Yeşiller için bakanlık pozisyonu ile partinin ilk kez bir Birleşik Krallık hükümetinde yürütme yetkisine sahip olabileceğini kaydetti. İskoçya’nın bağımsızlık yanlısı gazetesi The National, Yeşiller ve SNP arasındaki anlaşmazlıklara dikkat çekti. Gazete, Yeşillerin Kuzey Denizi petrol ve gaz üretiminin on yıl içinde sona ermesini istediğini, SNP’nin ise fosil yakıt endüstrisinin yalnızca “kademeli bir şekilde sona ermesini” istediğinden dolayı anlaşmazlıkların öne çıkabileceğine işaret etti.

Sturgeon, seçim sonuçlarının “İskoç halkının kendi geleceklerini tayin etme hakkını engellemek isteyen Boris Johnson veya başkalarının demokratik gerekçeleri olmadığı” açıklamasında bulunmuş ve referandum düzenlenmesini “ülkenin isteği” olarak yorumlamıştı. Açıklamalar ardından Boris Johnson, referandum düzenlenmesinin “düşüncesiz ve sorumsuzca” olacağını söyleyerek sert bir çıkışta bulundu. Johnson, referanduma sıcak bakmadıklarını belirterek şunları kaydetti:

“Şimdi anayasal kavgalara girmenin zamanı değil. Halk ekonomiyi düzeltip ileriye gitmek isterken, ülkeyi dağıtmanın zamanı olduğunu düşünmüyorum. Halk tam olarak bunları istiyor.”