Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) 1 Ocak 2022’de resmen yürürlüğe girdi.  RCEP’in yürürlüğe girmesiyle, dünyanın en kalabalık nüfusu, en büyük ticaret boyutu ve en büyük gelişme potansiyeline sahip serbest ticaret bölgesi tesis edilmiş oldu.  2025 yılında RCEP’nin öncülüğündeki üye ülkelerin ihracat, sınır ötesi yatırım ve Gayri Safi Yurt İçi hasılalarında (GSYİH) büyük artışın gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Qingdao Countree Gıda AŞ.’den müdür Zhao Jing, RCEP’nin yürürlüğe girmesini dört gözle bekliyordu. Ancak RCEP ile Güneydoğu Asya ülkelerinden gelen tropikal meyvelerden üretilen meyve konservelerinin Çin yapımı sertifikası alamaması sıkıntısının giderileceğine işaret eden Zhao Jing, RCEP’nin uygulanmasıyla söz konusu ham maddelerin menşe kümülasyon sisteminden faydalanarak Çin yapımı malzemeler olarak görüleceğini belirtti.

Menşe kümülasyon sistemi, RCEP’Nİn maddeleri arasında mal ticareti alanına ilişkin avantajlı bir maddedir. Bu sistemin uygulanmasıyla katma değeri dahil olmak üzere ürünler daha fazla avantajlardan yararlanacak. Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası İşler Genel Müdürü Yu Benlin, “Menşe kümülasyon sistemine göre imalatçıların bölgedeki ham maddeleri kullanmaları teşvik edilecek. RCEP üye ülkeleri, vergi muafiyetinden daha kolayca faydalanacak. Bu bölgede daha sıkı ve dayanıklı bir sektör tedarik zincirinin tesis edilmesine yardımcı olacak.” diye konuştu.

GAC Mitsubishi Motors AŞ. Alım ve Yeni Tip Araç Geliştirme Bölümü Müdürü Zhan Linchang, RCEP’nin yürürlüğe girmesinin, firmanın yurt dışındaki piyasa genişletme planını hızlandıracağını kaydetti. Firmanın yeni enerjiye dayalı bir aracının 10 Aralık’ta üretildiği ve dünya lansmanının yapılmaya başlandığını hatırlatarak, RCEP’nin yürürlüğe girmesi haberinin, araba ihracatı için bir müjde olduğunu söyledi.

RCEP’nin yürürlüğe girmesiyle bölgedeki mal ticaretinin yüzde 90’ına vergi muafiyeti uygulanacak. Şu an Çin ile ASEAN ülkeleri, Avusturya, Yeni Zelanda arasında vergi muafiyetinden yararlanabilen ürünler toplam ürünlerin yüzde 65’ini aştı. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, RCEP politikasıyla tüketicilerin kaliteli ama daha ucuz olan ürünlerden faydalanacaklarına dikkat çekti. Sözcü, sınır ötesi e-ticaret, internet finansı, uzaktan ofis ile eğitim, hastane ve internet fuarı gibi yeni tip ticaret modellerinin daha büyük fırsatlarla karşılaşacağını ve bölgedeki halkların yaşamına daha fazla kolaylık ve yarar getireceklerini dile getirdi.

Kore Cumhuriyeti’nin eski başbakanı Han Seung-soo, RCEP normunun dijital gibi alanlara daha fazla avantaj getireceğini kaydetti. Han Seung-soo, RCEP sayesinde daha güçlü bir bölge ağının kurulmasıyla bölgesel değer zincirinin istikrarı ve verimliliğini yükselteceğini vurguladı.

RCEP aynı zamanda ASEAN için de müjdedir. Çin-ASEAN Merkezi Genel Sekreteri Chen Dehai, böylece bölgedeki ülkelerin iç kuvvetlerinin artırılarak bölgenin uzun vadeli refaha ve sürdürülebilir gelişime kavuşturulacağını ifade etti.