İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, 9 Katalan siyasetçi için “kısmi af” kararı alınmasının ardından Katalonya Özerk Hükümet Başkanı Pere Aragones ile görüştü.

Sanchez, Başbakanlık Sarayı Moncloa’da Katalan lider Aragones ile 2,5 saatlik bir görüşme yaptı.

İspanya’da sol koalisyon hükümeti, Aragones ile yapılan görüşmelerin halkın yarısının ayrılıkçı partileri desteklediği Katalonya ile ilişkileri düzeltmesini beklerken, Sanchez, ayrılıkçı Katalanlarla normalleşme sürecinin uzun süre alabileceğini kaydetti.

Aragones ise resmi bağımsızlık referandumu yapılması talebini ve Katalonya’nın 2017’deki bağımsızlık girişimindeki rolleri nedeniyle yargılanan kişilere yönelik af talebini yineledi.

Pere Aragones, Sanchez ile yapılan ilk görüşmenin, tarafların pozisyonları arasında dağlar kadar fark olduğunu ve çatışmanın çözümündeki bariz farklılıkları gösterdiğini ifade etti.

Katalan lider Aragones, iki liderin kendi hükümetlerinden delegasyonların “yeni bir müzakere turu” başlatmak için eylülde bir araya gelmesi konusunda anlaştığını da sözlerine ekledi.

Sanchez, daha önce bir bölgenin bağımsızlık referandumunun anayasaya aykırı olduğunu ve ilerlemenin yolunun sosyal ve ekonomik konulara odaklanarak Katalanların ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu söylemişti.

İspanya’da hükümet, Katalonya’da 1 Ekim 2017’de yapılan yasa dışı referandum ve bağımsızlık yanlısı girişimler nedeniyle 1328 gündür tutuklu bulunan 9 Katalan siyasetçi için kısmi af kararı almıştı.

Taraflar, Şubat 2020’de görüşmeleri başlatma konusunda mutabakata varmıştı.