İspanya İçişleri Bakanlığı, Kuzey Afrika’daki İspanyol toprağı Ceuta kentine 17 Mayıs’tan bu yana yasa dışı yollardan geçiş yapan 8 bin kadar sığınmacının çoğunluğunu Fas’a geri gönderdiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ceuta’ya giriş yapanlardan geri gönderilen veya gönüllü olarak dönüş yapan sığınmacıların sayısının 5 bin 600’ü bulduğu bildirildi.

İspanya, 2005 yılından bu yana Ceuta ve Melilla kentlerinde uyguladığı ve insan haklarına aykırı olduğu gerekçesiyle zaman zaman Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilen “sıcak geri gönderme” adı verilen yöntemi Ceuta’da yine kullandı.

Son iki gün içinde yasa dışı yollardan yüzerek ya da yürüyerek sınırı geçen, çoğunluğu Faslı sığınmacılar, İspanyol güvenlik güçleri tarafından hemen Fas tarafına geri gönderilirken, şimdiye kadar buna ilişkin ciddi bir eleştiri gelmedi.

Öte yandan, Ceuta’ya geçen ve reşit olmadıkları için özel statüleri bulunan yaklaşık 1500 sığınmacının İspanya’nın farklı bölgelerine dağıtılmasının planlandığı açıklandı.

Sosyal Haklar ve 2030 Ajandası Bakanı Ione Belarra, ülkedeki 17 özerk yönetim hükümetinin temsilciyle yaptığı toplantının ardından, söz konusu çocuk göçmenlerin 200’erli gruplar halinde özerk bölgelere dağıtılması konusunda anlaşma sağlandığını ve en kısa zamanda bunun yapılabileceğini duyurdu.