İspanya, son bir gün içerisinde Fas’tan Ceuta’ya yüzerek ya da plaj sınırından yürüyerek giriş yapan 6 bin kadar sığınmacıdan 2 bin 700’ünün hemen ülkelerine geri gönderildiğini açıkladı.

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska, düzenlediği basın toplantısında, Ceuta sınırına takviye olarak gönderilen polis, jandarma ve askerden oluşan güvenlik birimlerinin yasa dışı göç akınını kontrol altına aldığını, Fas yönetimiyle iş birliği içinde şimdiye kadar 2 bin 700 göçmenin geri gönderildiğini söyledi.

Fas ile yaşanan krizden dolayı, bugün Paris’e yapacağı ziyareti iptal eden ve Ceuta ile Melilla kentlerine giden Başbakan Pedro Sanchez de hareketinden önce Madrid’de gazetecilere açıklamasında, “Ceuta’da düzeni yeniden tesis edeceğiz ve bunu en hızlı şekilde yapacağız. Her türlü zorluğa karşı kararlı ve mevcut tüm imkânlarla hareket edeceğiz.” dedi.

Sanchez, “Önceliğim Fas sınırındaki geçişi kontrol altına almak. İspanya’nın toprak bütünlüğü gerekli her tedbirle garanti altındadır. Ceuta ve Melilla vatandaşları sakin olsun.” açıklamasını yaptı.