Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve Avrupa gündeminden bazı başlıkları aktardı.

Nazi soykırımında yeni bilgilere ulaşıldığını belirten Yusuf Özkan, “Faşizm oldukça ürkütücü ve kötü bir şey. Bütün dünya bunu 2. Dünya Savaşı’nda deneyimleyerek gördü ve milyonlarca insan hayatını kaybetti. Bunların arasında hiç suça bulaşmamış kişiler de vardı. Evsizler, küçük suçlara bulaşmış hırsızlar, uyuşturucu bağımlıları ya da mahkemeye aksetmeden herhangi bir yerde güvenlik güçleri ile tartışmış kişiler sorgusuz yargısız toplama kampına götürüldüler ve öldürüldüler. Almanya’da bunların sayısı 65-70 bin civarında hesaplanıyor. Tarihçilerin araştırmalarına göre, Nazilerin işgal ettiği Belçika ve Hollanda gibi diğer ülkelerde 2 bin 500-3 bin civarında insanın bu yolla katledildiği bir gerçek. Gerekçeleri ise faşist yönetiminin kendi özel ırkını yaratmak istemesi. Bu konu ile ilgili son yıllarda araştırmalar yoğunlaştı. Bugün de bu konu ile ilgili bir kitap piyasaya çıktı; ‘Kara Üçgen-Antisosyallere Zülüm Tarihi’. Bugüne kadar soykırımda hayatını kaybeden bütün kesimler gündeme gelirken ilk kez ‘Antisosyal’ adı verilen toplumlar da ele alınmaya başlandı.” dedi.

İNGİLTERE’DE BİTKİLER BİR AY ERKEN ÇİÇEK AÇIYOR

İklim krizi ile ilgili Cambridge Üniversitesinin yaptığı araştırmaya değinen Özkan, “İngiliz araştırmacılar 18. yüzyıldan günümüze kadar İngiltere’ye özgü bitkilerin çiçek açma sürecini araştırdılar. ‘Doğanın Takvimi’ ismini verdikleri çizelgeye bunları not ettiler. 1753 yılından 2019’a kadar olan süreçte İngiltere’de bitkilerin ortalama olarak bir ay erken çiçek açtığını tespit ettiler. İngiliz uzmanlar, ‘Bitkilerin çiçek açma süreci öne çekilirse buna uyum sağlayamayan diğer canlıların yaşamı tehlikeye girer ve bu da bir ekolojik felakete yol açar’ uyarısında bulundular.” diye konuştu.

“SİS AVCILARI” KURULDU

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nda kuraklığa karşı yeni bir çözüm umudunun gündeme geldiğini söyleyen Özkan, “İspanya’da ekim-ocak dönemi son 60 yılın en kurak dönemiydi. İspanyollar bu soruna çözüm bulmak için çalışıyorlar. Daha önce Şili’de denenmiş projeyi Kanarya Adalarında uygulamaya başladılar.  ‘Sis Avcıları’nı kurdular. Çölün üzerinde büyük bir çerçeve ve içinde su olukları bulunan suyu toplayan bir düzenek. Havadaki siste bulunan suyu emip bunu toprağa ya da herhangidir depoya aktarabilen bir düzenek. Bu çalışma başarılı olduktan sonra İspanya’nın diğer sis olan bölgelerinde de hayata geçirilecek. İspanyol yetkililer böylelikle kuraklığın önüne geçilmesi için adım atıyor.” ifadesini kullandı.

HOLLANDA’DA GENÇ KADINLARIN ÜÇTE İKİSİ SOKAKTA “CİNSEL TACİZ”E UĞRUYOR

Yusuf Özkan, Hollanda İstatistik Kurumu’nun yaptığı “cinsel taciz” araştırması için ise şunları söyledi:

“Hollanda İstatistik Kurumu ilk kez cinsel taciz konusunda bir araştırma yaptı. 2020-2021 yıllarını kapsayan araştırmanın sonuçları oldukça ürkütücü ve çarpıcı. Kadınların üçte ikisi sokaklarda cinsel tacize uğruyor. Bunlar 18-21 yaş arasındaki genç kadınlar. Yine 14-18 yaş arsındaki gen kızlar arasında da taciz vakaları oldukça yoğun. Özellikle büyük şehirlerde belediyeler bu sorunun farkındaydı. Rotterdam Belediyesi sokakta tacize hapis ve para cezası vermek için düzenleme hayata geçirdi. Ancak mahkeme bunun düşünce özgülüğüne aykırı olduğunu belirtti. Hükümette federal anlamda bir yasa üzerinde çalışıyor. Bu yılın sonuna doğru yasanın hayata geçmesi bekleniyor.”