İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Filistin asıllı Gayda Rinavi Zuabi’nin koalisyondan ayrılmasını değerlendirirken, İsrail’in geleceğinin tehlikede olduğunu belirtti.

Bennett, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir kurtarma hükümeti kurma sorumluluğunu üstlenmem zor bir seçimdi, ancak ülkenin geleceği tehlikede ve halkımızın birliğini korumak için mücadele etmeliyiz. Başka bir devletimiz yok.” ifadelerini kullandı.

Mevcut hükümetin Covid-19, işsizlik ve şiddet de dâhil olmak üzere çeşitli alanlarda başarılı olduğunu ifade eden Bennett, hükümetinin geçen yıl ekonomiyi yüzde 8 büyüttüğünü ve Arap toplumundaki cinayetlerin sayısının yüzde 30 azaldığını kaydetti.

İsrail’de koalisyon ortağı Meretz Partisi’nin Filistinli kadın milletvekili Gayda Rinavi Zuabi, 19 Mayıs’ta, “Mescid-i Aksa’daki şiddet, Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin cenazesindeki manzaralar ve hükümetin sağ politikalarını” gerekçe göstererek koalisyondan desteğini çektiğini açıklamıştı.

Yedioth Ahranot gazetesinin haberine göre, eski Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki Likud, Filistin asıllı Gayda Rinavi Zuabi’nin koalisyondan ayrıldığını açıklamasının ardından Meclis’in feshedilmesi teklifini 25 Mayıs’ta parlamentoya getirmeye hazırlanıyor. Böyle bir teklif gelirse parlamentoda birinci oylamanın aynı gün yapılması bekleniyor. Meclis’in feshedilmesi için ayrıca üç oylama daha yapılması gerekiyor.

Zuabi’nin koalisyon hükümetinden desteğini çekmesiyle İsrail’de iktidarın milletvekili sayısı muhalefetin altına düşmüştü.

İsrail basını, son gelişmenin ardından hükümetin düşmesi ve ülkenin 40 ayda beşinci defa seçime gitmesi riskinin arttığını yazmıştı.