İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İran nükleer anlaşmasını canlandırmayı amaçlayan Viyana müzakereleri için belirli bir zaman sınırı konulması çağrısında bulundu.

İsrail hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre Başbakan Bennett, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile Kudüs’te bir araya geldi.

Görüşmede Bennett, İran’ın uranyum zenginleştirme çalışmaları devam ederken, müzakerelere süre sınırı olmaksızın devam edilmesinin yalnızca İran’ın çıkarlarına hizmet edeceğini söyledi.

Alman mevkidaşıyla görüşmesinde, İran’la nükleer anlaşmaya dönülmesi için Viyana müzakerelerine bir zaman sınırı konulması gerektiğini kaydeden Bennett, İran’la nükleer anlaşmanın imzalanmasının tüm bölgeyi tehlikeye atacak bir hata olduğunu iddia etti.

Baerbock; İsrail, Filistin ve Ürdün’ü kapsayan bölge turunun ilk durağında Başbakan Bennett’ten önce Batı Kudüs’te İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile görüşmüştü.

Almanya Dışişleri Bakanı, bölgesel ziyareti kapsamında, Ramallah’ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile de bir araya gelecek.