İsrail Merkez Bankası, rezerv tahsislerini çeşitlendirmek amacıyla dolar ve Euro varlıklarını azaltırken, rezervlerine Çin’in para birimi yuanı da ekledi.

İsrail Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Andrew Abir, ülkenin döviz rezervlerine Çin’in para birimi yuanın eklendiğini söyledi.

Bloomberg’in haberine göre Abir, yaptığı açıklamada, yuana ek olarak bankanın Kanada ve Avustralya dolarını da ekleyerek bankanın tüm yatırım ilkeleri ve felsefesinde değişikliğe gittiğini belirtti.

REZERVLERDE SADECE DOLAR VE EURO BULUNUYORDU

Daha önce bankanın elinde yalnızca dolar, Euro ve sterlin bulunuyordu. Yeni ilavelerle Euronun İsrail Merkez Bankası rezervindeki payının yüzde 30’dan yüzde 20’ye düşeceği ve doların payının ise yüzde 66,5’ten yüzde 61’e ineceği belirtiliyor.

REZERV STOKLARI 200 MİLYAR DOLARI AŞACAK

İsrail’in rezerv stoku ilk kez 200 milyar doları aşacak. Bankanın yıllık raporuna göre, ileriye dönük olarak yuan, banka rezervlerinin yüzde 2’sini alacak.

Öte yandan Uluslararası Para Fonu’na (IMF) göre, doların küresel rezervler içindeki payı 20 yıldan beri en düşük seviyede. Bu durum, yuan’ın yükselişine dair spekülasyonlara yol açıyor.

Kaynak: Finansgündem