Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), İsrail’e karşı savaş suçlarını soruşturmayı yürütme yetkisine sahip olduğunu belirtti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu soruşturmanın tamamen anti-Semitizm olduğunu ve buna karşı çıktıklarını söyledi. Filistin tarafı bunu memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

UCM Ön Mahkemesi, 5 Şubat’ta İsrail’in Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’teki savaş suçları nedeniyle İsrail’e yönelik soruşturma yetkisinin UCM’ye ait olduğuna karar verdi.

UCM başsavcısı Fatou Bensouda, soruşturma başlatıp başlatılmayacağına karar verecek.

Fatou Bensouda, 2019’da soruşturmayı tercih ettiğini ve ön mahkemenin soruşturmayı onaylaması durumunda 2014’te İsrail ve Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) arasındaki çatışmaları araştırmaya odaklanacağını söylemişti.

Benyamin Netanyahu, UCM tarafından alınan karardan hayal kırıklığını duyduğunu ve Nazilerin Yahudilere yönelik zulmünü önlemek için kurulan mahkemenin şu an Yahudi ülkesini hedef aldığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da söz konusu karara karşı çıktı. Ne ABD ne de İsrail UCM’nın taraf ülkesidir. Filistin ise 2015’te UCM’ye katıldı.

Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye, kararın adalet ve insanlığın, hakikatin ve özgür değerlerin zaferi olduğunu söyledi.

Hamas’ın üst düzey bir üyesi de Filistin halkının haklarını destekleyen ve Filistin halkının özgürlüğünü savunan herhangi bir kararın uygun olduğunu belirtti.