Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, “Mısır’la önce istihbaratlarımız görüştü, sonra bakanlıklar devreye girdi, bakan yardımcısı düzeyinde temas oldu. Samih Şukri ile de, yani dışişleri bakanı düzeyinde de böyle bir görüşmeyi gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal etme politikasının hız kesmeden devam ettiğine dikkati çekti. Doğu Kudüs’teki yasa dışı yerleşimlerin genişletilmesi ve Şeyh Cerrah’taki Filistinlilerin evlerinin yasa dışı yerleşimcilere devri için yeni adımlar atıldığını dile getiren Çavuşoğlu, bu evlerin Ürdün tarafından yapılıp Filistinlilere teslim edildiğini vurguladı.

Çavuşoğlu, sahte belgelerle bu evlerin İsraillilere ait olduğunu iddia etme arsızlığının da gösterildiğini belirterek, “Gelecekte daha büyük istikrarsızlıklara yol açmamak için İsrail’in tüm bu adımlardan vazgeçmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, Filistinliler arasında birlik ve beraberliğe önem atfettiklerini belirterek, “Seçim tarihi açıklandığı zaman Türkiye olarak bu seçimin uluslararası standartlarda gerçekleşmesi için Filistin’in ne ihtiyacı varsa onu sağlamaya hazırız.” diye konuştu.

Gerek siyasi gerekse mali olarak ve lojistik destek bakımından seçimle ilgili ihtiyaç duyulacak cihazların karşılanması dâhil her türlü desteğin verileceğini yineleyen Çavuşoğlu, yapılacak seçimi uluslararası kuruluşların gözlemesi durumunda Türkiye’nin 2006’da olduğu gibi gözlemci gönderebileceğini aktardı.

“MISIR’LA DIŞİŞLERİ BAKANLARI DÜZEYİNDE BİR GÖRÜŞMEYİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ”

Türkiye ve Mısır heyetlerinin Kahire’de gerçekleştirdiği istikşafi nitelikli görüşmelere ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, bu konuda iki ülkenin ortak açıklama yaptığını hatırlatarak, heyetlerin ikili meselelerin yanı sıra bölgesel konuları da ele aldığını belirtti.

Çavuşoğlu, “Karşılıklı herhangi bir belge ya da şart koşma gibi bir şey olmadı. Herkes kendi düşüncelerini söyledi, samimi bir ortamda.” değerlendirmesini yaptı.

Bu görüşmeden sonra iki tarafın da karşılıklı hangi adımları atabileceğini değerlendireceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Ona göre, gelecekte Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi bu süreci genişleterek ve derinleterek devam ettirme arzusundayız. Elbette bu süreçte önce istihbaratlarımız görüştü, sonra bakanlıklar devreye girdi, bakan yardımcısı düzeyinde temas oldu. Samih Şukri ile de, yani dışişleri bakanı düzeyinde de böyle bir görüşmeyi gerçekleştirebiliriz.” dedi.

Mısırlı mevkidaşıyla daha önce çeşitli uluslararası platformlarda defalarca görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu, “İlişkilerimizin en az düzeyde olduğu dönemde bile Mısır’ın, özellikle tabii ki Arap dünyası için, İslam dünyası için, Orta Doğu için, Afrika için önemi ortada ama, Filistin için önemini her zaman vurguladık. Dolayısıyla Mısır’la ilişkilerimizin normalleşmesi demek Fiilistin’e verebileceğimiz desteğin de daha iyi koordine edilebilmesi demektir, daha etkili destek verebiliriz. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaları sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

MALİKİ: TÜRKİYE, FİLİSTİN HALKINA DESTEK KONUSUNDA HERKESTEN ÖNCE GELMEKTEDİR

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Filistinlilere Yardım Ajansı (UNRWA) ve çeşitli projeler aracılığıyla Filistin’e destek olduğunu aktaran Maliki, “Türkiye siyasi tutumuyla gerçekten Filistin davasını, Filistin halkını sürekli destekliyor. Türkiye, Filistin halkına destek konusunda herkesten önce gelmektedir. Gerçekten çok güçlü biçimde Filistin hükümetine ve halkına destek oluyor.” diye konuştu.

Kudüs’ün önemi ve bu kentin karşı karşıya kaldığı tehlikelerin devam ettiğini vurgulayan Maliki, İsrail’in kentin şahsiyetine, dokusuna, uygarlığına ve dinine müdahale ettiğini söyledi.

Maliki, Filistin devletinin 22 Mayıs’ta yapılacak genel seçimleri İsrail’in işgal ettiği topraklarındaki taahhütlerini yerine getirmediği için ertelediğini belirterek, Filistin’de seçimlerin yapılabilmesi için uluslararası toplumun İsrail’e baskı uygulamasını istedi.

Filistinliler olarak seçimleri şeffaflık içinde gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini vurgulayan Maliki, İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT) içinde Çavuşoğlu ile beraber olmak konusunda, İİT Genel Sekreteri ile Kudüs’ün korunması konusunda teşkilat içinde çalışmak üzerine anlaştıklarını belirtti.