İsrail’de Netanyahu dönemini bitirmesine kesin gözüyle bakılan koalisyon görüşmelerinde anlaşmaya varıldı. Arap Ra’am Partisi’nin de yer aldığı 8 parti, koalisyon belgesini imzalandı. Netanyahu’nun, muhalefet lideri Yair Lapid’in yoğun çabalarıyla sonuçlanan “Değişim Bloku” koalisyonuna karşı manevra yapabilmek için çok az zamanı kaldı.

İsrail’de “Değişim Bloku” koalisyon görüşmelerini tamamladı. 8 partinin bir araya gelerek kurduğu Binyamin Netanyahu karşıtı blok, koalisyon görüşmelerinin başarıyla sonuçlandığını duyurdu. Yeni hükümet kurma görüşmelerini yürüten Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi Genel Başkanı Yair Lapid, konuyla İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’i bilgilendirdi.

Varılan anlaşma uyarınca “aşırı sağcı” olarak tanımlanan ve sadece 7 milletvekiline sahip olan Yamina Partisi Naftali Bennett koalisyonda ilk başbakanlık görevini üstlenecek. Ağustos 2023’te ise Yesh Atid Partisi lideri Yair Lapid başkanlık görevini devralacak.

Twitter hesabından açıklama yapan Yair Lapid, “Devlet Başkanı’nın huzurunda hükümeti kurma görevini başarıyla tamamladığımı ilan ediyorum. Hükümetin kendisine oy veren ve vermeyen tüm İsrail vatandaşlarının hizmetinde olacağına söz veriyorum. Bu hükümet, rakiplerine saygı göstererek, İsrail toplumunun bütün kesimlerini birleştirmek ve birbirine bağlamak için elinden gelen her şeyi yapacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu koalisyonu İsrail tarihindeki diğer hükümetlerden ayıran en önemli yön ise ilk kez bir Arap Partisi’nin içinde yer alması oldu. Arap Ra’am partisi lideri Mansur Abbas, koalisyonla metinine en son imza koyan partinin Ra’am olduğunu açıkladı.

Netanyahu’yu koltuğundan edecek koalisyon hükümetinin kurulabilmesi için en geç 14 Haziran’a kadar İsrail Meclisi Knesset’ten güvenoyu alması gerekiyor. Bu tarihe kadar olan süre karşısındaki koalisyon bloğunu dağıtmak için Netenyahu’ya iki haftalık bir süre veriyor. İsrailli yorumcular, Netenyahu’nun bu süreyi “aşırı sağcı” Bennett’in partisindeki koalisyona şüpheyle bakan milletvekillerini yanına çekmeye çalışarak geçireceğini belirtiyor. İsrail’de yayın yapan Kanal 12 de Lapid’in, koalisyonu oluşturmak için Meclisi başkanını özel bir oturum yapmaya çağırdığını duyurdu.

Times of Israel’e konuşan Arap Ra’am Partisi kampanya şefi Aaed Kayal ise varılan koalisyon anlaşmasının daha önce bir örneği bulunmadığını belirtti. “İlk kez İsrailli Arap bir parti koalisyonun parçası oluyor” diyen Kayal, bu durumun “sonuçlarının muazzam olacağını” kaydetti.