İsrail, Joe Biden başkanlığındaki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin, eski Başkan Donald Trump döneminde kapatılan Kudüs’teki konsolosluğun yeniden açma kararına itiraz etti.

İsrail’in Washington Büyükelçisi ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN’a yaptığı açıklamada, “Biden yönetiminin Ebu Mazin’i (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas) güçlendirme arzusuyla ilgilenmiyorum, ancak Kudüs bölgesinde konsolosluğun yeniden açılmasına şiddetle karşı çıktık.” dedi.

Konsolosluğun açılması durumunda ABD ile İsrail arasındaki ihtilafın süreceğini vurgulayan Erdan, “Her ihtilaf bir kriz değildir. Umarım bu olmaz (konsolosluğun yeniden açılması), ancak gerçekleşirse, o zaman bu ABD’nin egemen bir kararıdır ve bu konuda ihtilaf içinde kalacağız.” ifadelerini kullandı.

Dün Filistin’de resmi temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Filistin Devlet Başkanı Abbas ile görüşmesinde Washington’ın Filistin ile ilişkilerine bakan Kudüs’teki konsolosluğun yeniden açılacağını duyurmuştu.