İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), yeni yılın ilk ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, ihracatını yüzde 36.5 oranında artırarak, bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile toplamda 806.5 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

İİB, diğer genel sekreterlikler arasında en fazla ihracat artışı gerçekleştiren ikinci birlik oldu. İİB Koordinatör Başkanı Ahmet Güleç, “Türkiye’nin ocak ayındaki genel ihracat artış oranının iki katı oranında ihracat artışı gerçekleştirdik. İhracat başarılarımızın katlanarak devam edeceğini ve bütün bir yıla yayılacağını öngörmekteyiz.” dedi.

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliği ile ocak ayında 806.5 milyon dolar tutarında ihracat yaparak, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 36.5 oranında ihracat artışı yakaladı. İstanbul İhracatçıları, ocak ayında 167 ülke pazarına ürün sattı ve ülke ihracatındaki payı yüzde 5 oldu.

EN ÇOK İHRACAT IRAK’A

İstanbul İhracatçı Birlikleri, ocak ayında, değer bazında en fazla ihracatı 52 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirdi. Irak’a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri satıldı. İİB, Irak’ın ardından değer bazında en fazla Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Almanya ve Birleşik Krallık’a ihracat yaptı. İİB tarafından yapılan ihracatta ABD’ye hububat, bakliyat, yağlı tohumlar, mobilya, kağıt, orman ürünleri; İtalya’ya fındık ve mamulleri; Almanya’ya fındık ve mamulleri ile mobilya, kağıt ve orman ürünleri; Birleşik Krallık’a ise mobilya, kağıt ve orman ürünleri ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ön plana çıktı. Ülke grupları baz alındığında ise İİB’nin en fazla ihracat yaptığı bölge, 181.3 milyon dolar ile Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oldu.

İİB bünyesinde bulunan birliklerden İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, ocak ayında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 25.7 oranında artış ile 267.6 milyon dolar; İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR), yüzde 29.7 oranında artış ile 240.7 milyon dolar; İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (İSHİB), yüzde 49.4 oranında artış ile 96 milyon dolar; İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İFMİB), yüzde 48.3 oranında artış ile 84.2 milyon dolar; Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB), yüzde 66.2 oranında artış ile 71 milyon dolar; İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, yüzde 67.6 oranında artış ile 42.8 milyon dolar; İstanbul Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KUMİB), yüzde 21.7 oranında artış ile 20.2 milyon dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

GÜLEÇ: EN YÜKSEK İHRACAT ARTIŞI GERÇEKLEŞTİREN İKİNCİ BİRLİK OLDUK

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Güleç, “Yeni yıla, 2021 yılında gerçekleştirdiğimiz başarılı ihracatımızın mutluluğu ile büyük bir motivasyon ile girdik. İİB, yeni yılın ocak ayında yüzde 36.5 oranında ihracat artışı ile diğer genel sekreterlikler arasında en yüksek ihracat artışı gerçekleştiren ikinci birlik oldu. Türkiye’nin ocak ayındaki genel ihracat artış oranının iki katı oranında ihracat artışı gerçekleştirdik. İhracat başarılarımızın katlanarak devam edeceğini ve bütün bir yıla yayılacağını öngörmekteyiz. Ocak ayında yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ile yoğun bir ay geçirdik. İİB’nin genel katılıma açık, ücretsiz eğitimleri oldu. İİB çatısı altında dünyanın İstanbul İhracatçı Birlikleri’nden en büyük şekerleme fuarlarından biri kabul edilen ISM 2022 Fuarı’nın Türkiye milli katılım organizasyonu gerçekleştirildi. Birliklerimiz, bu fuarda düzenledikleri etkinlikler ile Türk gıda
ürünlerinin yurt dışında tanıtımını başarı bir şekilde yaptı. Ocak ayında, gerek yüksek oranlı ihracat artışımız, gerekse yurt dışında yaptığımı organizasyonlar ile yeni yıla hızlı bir başlangıç yaptığımızı söyleyebilirim.” dedi.