Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Koronavirüs salgınının sona ermesinin ardından insanların salgın nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye devam edeceklerini vurgulayan Yusuf Özkan, bunların başında da psikolojik sıkıntılar ve aşırı kilo geldiğini belirtti.

AVRUPA’DA OBEZİTE SORUNU YAŞANIYOR

Birçok ülkede bu iki soruna daha fazla önem verileceğini ifade eden Özkan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Koronavirüs salgını ve kapanma döneminde hem çocuklar da hem de genç yetişkinlerde aşırı kilolar sorun haline geldi. Hastaneler obezite sorunu yaşayan çocuklarla çok fazla ilgilenemediler çünkü koronavirüs bulaşma riski nedeniyle birçok insan evde kalmak zorunda kaldı. Bu süreç de tabii tedaviyi etkiledi.
Çocuklarda obezite sorunuyla karşı karşıya kalanların yaklaşık yüzde 40’ında kilo devam etti. 18-21 yaş arasındakilerin 4 kişiden birisi kilo sorunuyla karşı karşıya kaldı. Önümüzdeki yıl bu rakamların daha da kötüye gitmesi bekleniyor. Avrupa’daki araştırmalar bunu gösteriyor.

Salgın sonrasında obezite sorunu olanlara yönelik bir yardım ve sağlık programı üzerinde çalışılıyor. Avrupalı sağlık otoriteleri, bunun acil duruma dönüştüğünü belirtiyor.

BELÇİKA’DA TÜRKİYE GEZİSİ GÜNDEMDE

Belçika’dan Türkiye’ye yapılan bir öğrenci gezisi gündemde. Belçika koronavirüs salgınında ilk kapanan ve en fazla can kaybının yaşandığı ülkelerin başında geliyordu.

Geçen haftalarda kutlanan Paskalya Bayramı sırasında Belçikalı iki öğretmen 12 öğrencisini alarak, seyahat önlemlerini ihlal ederek İstanbul’a bir gezi düzenlediler. Bu gezi okuldan habersiz gerçekleştirildi. Gerekçe ise geçen yıl gezinin planlandığı ancak koronavirüs salgını nedeniyle gezinin düzenlenememesi ve seyahati düzenleyen şirketin paraları geri ödememesi.

‘Paramız yanacağına gidelim.’ diyen öğretmen ve öğrenciler Paskalya’da İstanbul’a bir gezi düzenlediler. Belçika’daki yasakları aşmak için de otobüsle Almanya’ya oradan da Düsseldorf Havalimanı’ndan İstanbul’a uçmuşlar.

Bu hafta içinde konu ortaya çıktı. Okul bunun farkına vardı ve iki öğretmen hakkında soruşturma açıldı. Öğretmen ve öğrencilere koronavirüs tedbirlerini ihlalden ceza kesilebileceği de gündemde. İki öğretmenin okuldan uzaklaştırılabileceği de gelen haberler arasında. Çünkü Belçikalı eğitim bakanlığı yetkilileri bunun büyük bir sorumsuzluk olduğunu düşünüyorlar.”