Düzce’de saat 15.40 da Kandilli Rasathanesine göre 5,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul ve çevre illerden de hissedilen deprem AFAD tarafından 5,0 büyüklüğünde ölçüldü.

Saat 15.40’ta Düzce’de meydana gelen ve İstanbul dahil çevre illerden de hissedilen deprem Kandilli Rasathanesi tarafından 5,3 büyüklüğünde ölçüldü.

AFAD ise depremin 5,0 büyüklüğünde olduğunu duyurdu. Resmi kurumlar tarafından, depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanıp yaşanmadığını ilişkin açıklama yapılmadı.

Yerin yaklaşık 18 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem bölge sakinlerinin binaları terk etmesine neden oldu.

Depremin ardından saat 15.57’de 4,3 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

Düzce Valisi Cevdet Atay, ilk bilgilere göre, depremde can kaybı olmadığını, yıkılan bir yer bulunmadığını, ekiplerin sahada olduğunu bildirdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi:  “Merkez üssü Düzce olan ve çevre illerimizden de hissedilen 5 büyüklüğündeki deprem nedeniyle vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Depremin hemen ardından ekiplerimiz incelemelerini başlattı. Düzce’mize ve ülkemize geçmiş olsun.”