Müzisyen Burhan Şeşen, CRI Türk’te Güçlü Özgan ve Barış Mutlu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Şeşen, pandemi döneminde sanatçıların yaşadığı zorluklar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığıyla görüşmeler yaptığını ifade eden Burhan Şeşen, bir hatadan dönüldüğünü ve yapılacak yardımlarda aranan vergi mükellefliği şartının değiştirileceği mesajını verdi.

“EN BÜYÜK PROBLEM ÖRGÜTSÜZLÜK”

Türkiye’deki müzisyenlerin sigortalarının olmadığını ve sosyal güvencelerinin bulunmadığını dile getiren Şeşen’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Müzisyenlerin ne yazık ki sadece T.C kimlik numaraları var. O yüzden vergi mükellefliği aranırsa yardımlardan sadece yüzde 3-5 arası müzisyenlerin faydalanabileceğini söylemiştim. Sayın Bakan da Ticaret Bakanı ile görüşmüşler neyse ki, bu hatadan döndüler.

Hatta şimdi bir ek başvuru daha alacağız. Daha net değil ama o konuda da gelişmeler var. Keşke sosyal bir devlet olabilseydik de devlete el açmış durumda olmasaydık. İsteğimiz, bizim çalışabileceğimiz gece kulüpleri ve barların pandemi koşullarına uygun şekilde açılması. Sanıyorum temmuzda beklenen açılmayı haziranın ortalarına doğru sağlayacağız.

Bakanımız, ‘Burhan Bey, bu Bilim Kurulu’nun kararı. Biz her hafta toplanıyoruz Bilim Kurulu ne karar verirse onu oyluyoruz. Ben Bilim Kurulu’nun verdiği kararın aksine oy kullanamam, insan hayatı söz konusu.’ dedi. Biz de bu sefer Bilim Kurulu’na gideceğiz. Yani bu fikir kimden çıkıyorsa onlarla görüşeceğiz.

“SADECE MÜZİK YASAKLANDIĞI ZAMAN SESİMİZİ ÇIKARSAYDIK BUGÜNLERE GELMEZDİK”

Biz sosyal mesafenin uygulanacağı, kapasitenin 3’te 1’i oranında daha önce açıldığı gibi açılmasına da razıyız. Hakikaten 21.00’a kadar olan yasak 24.00’a kadar neden çekilmiyor? O 3 saatte ne olacak? Hamam, halı saha gibi yerlerle aynı ölçüde görülüyoruz oysa bizim dinleyicilerimiz işinden evine gidip dinlenip öyle geliyorlar bizi dinlemeye. O yüzden öğleden sonra konser vermenin kimseye bir faydası olmaz. Bunun bir ihtiyaç gibi görülmesi gerekiyor ama çok da bunu böyle gördüğünü düşünmüyorum, günümüz iktidarının.

Müzik sektöründe tatlı bir rekabet olacak fakat bu işi örgütsüzlük ile götürdüğünüzde olan bu. Maçlar devam ederken, reklamlar devam ederken sadece müzik yasaklandığı zaman sesimizi çıkarsaydık bugünlere gelmezdik. En büyük problem örgütsüzlük.”