Xinhua

Güneş İngiliz imparatorluğunun üstünde çoktan battı, ancak öyle görünüyor ki, Londra’da bazıları sömürge rüyalarından henüz uyanmadılar.

Pazar gününden itibaren, sözde İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportuna sahip olan Hong Kong sakinleri İngiltere’ye oturum ve İngiliz vatandaşlığı için başvurabilir. Sömürgeci düşüncenin yönlendirdiği bu tür bir siyasi manipülasyon, ikili ilişkilere büyük zarar verecek ve İngiltere’nin kendi uzun vadeli çıkarlarını daha da yaralayacak, Çin’in iç işlerine çirkin bir müdahaledir.

Acil bir karşı önlem olarak Çin, pazar gününden itibaren BNO pasaportlarını geçerli bir seyahat belgesi ya da kimlik tespiti olarak bundan böyle tanımayacağını ve daha fazla önlem alma hakkını saklı tuttuğunu açıkladı. İngiltere’nin, Hong Kong sakinleri için ısmarlama siyaseti, köhne sömürgecilik zihniyetinin, Londra’daki bazı karar alıcıların zihinlerinde hala inatla sürdüğünü gösteriyor. Onlar, 20 yıldan daha fazla bir süre önce Çin’e iade ettikleri Hong Kong için bir tür özel sorumluluğa sahip oldukları konusunda hak iddia ediyorlar.

İNGİLTERE’DEN ÇİN’İN İÇ İŞLERİNE MÜDAHALE

Gerçek şu ki; Hong Kong devredildiği andan itibaren, Çin-İngiliz Ortak Bildirgesi’ndeki İngiltere’nin bütün haklar ve yükümlülükleri yerine getirildi. Bu, o zamandan bu yana İngiltere’nin Hong Kong üzerinde egemenlik, yargı ve “denetleme” hakkı olmadığı anlamına geliyor ve Hong Kong halkına karşı olduğunu iddia ettiği “tarihsel görev” yanıltıcı olduğu kadar kurgusaldır da.

BNO siyasetinin arkasında en az üç hesap olduğu gün gibi ortadadır; İngiltere’ye önemli ekonomik faydaları olabilecek Hong Kong’dan gelecek göçmenlerden para kazanmak, Hong Kong’da daha fazla kargaşanın ve bölünmenin tohumlarını ekmek, Beijing yönetimini, özellikle ulusal güvenlik yasası dâhil Hong Kong ile ilgili konularda uzlaşmaya zorlamak.

Londra yönetimi, son iki buçuk yılda Hong Kong’da sürekli olarak sorun yaratmaya çabaladı. Bu Çin kenti, onların gözünde jeopolitik baskı aracından başka bir şey değil. Hong Kong’da ulusal güvenliği korumak için yasanın doğuşu, Çin hükümetinin anayasal yükümlülüğü ve dünyanın en güçlü finansal merkezlerinden birinde istikrarı sağlamayı amaçlayan temel bir adımdır. Beijing, doğru şeyi yaptığı için boyun eğmeyecektir.

LONDRA YÖNETİMİ HONG KONG’DA SORUN YARATMAYA ÇALIŞIYOR

Hong Kong’da istikrarsızlığı körüklemekten ve Çin’in egemenliğine meydan okumaktan faydalanmak için strateji geliştiren bu İngiliz siyasetçiler, BNO taktikleri konusunda “son derece gurur” duyabilirler.

Bununla birlikte onlar, sadece ufak şeylerde tutumlu büyük şeylerde müsrif kimselerdir. Sağlıklı ve istikrarlı bir Çin-İngiltere iş birliği, her iki taraf için de de hayati öneme sahiptir. İki ülke arasında gerilim yaratmak, karşılıklı çıkara dayalı iş birliğini tehlikeye atacak, salgın sonrası ve Brexit sonrası dönemde ikili ilişkilerin görünümüne gölge düşürecektir.

Londra yönetimi, sömürgecilik saplantısına ve Çin’in temel çıkarlarına karşı kışkırtıcı çağrılar yapmaya son vermelidir. Utanç verici geçmişine tutunmak, İngiltere’nin şimdiki küresel uygunluğuna yardımcı olmayacaktır.