China Daily

Devlet Döviz İdaresi’ne göre, Çin’in deviz rezervleri dengesi ocak ayında, 2021 yılının sonuna göre 28,53 milyar dolar veya bir önceki aya göre yüzde 0,88 oranında düşerek 3,22 trilyon dolar oldu. 

Döviz rezervlerindeki gerileme esasen dolar endeksinin değerlenmesi ve yatırım mal varlığı fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandı. Çin’in döviz rezervleri, Çin ekonomisinin büyüyen gücünü ve direncini yansıtan istikrarlı bir eğilim ve iki yönlü dalgalanmalarla son beş yılda 3 trilyon ile 3,25 trilyon dolar arasında kaldı. Döviz rezervleri ülkenin ekonomik ve finansal gücünün önemli bir göstergesidir ve gelişmiş ekonomilerin Çin’in finansal risklerini görmesi için önemli bir referans noktasıdır. Bu yüzden mantıklı miktarda döviz rezervi bulundurmak, Çin’in itibarını düzeltmesine yardımcı oluyor.

FED BİLANÇOYU KÜÇÜLTTÜ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın (Fed) bilançoyu küçültmesi, artan ticari korumacılık, Covid-19 salgını, küresel finansal çalkantı ve tedarik zinciri şokları gibi 2017 yılından bu yana meydana gelen bir dizi şoka rağmen, Çin, finansal risklere karşı korunmada artan becerisini yansıtarak, döviz rezervlerinin istikrarlı büyümesini, sınır ötesi net sermaye akışını ve renminbi’nin döviz kurundaki iki yönlü dalgalanmaları sürdürdü.  

Çin’in deviz rezervlerindeki istikrarlı artış, imalat sanayisinin gücüne ve sanayi zincirleri ile tedarik zincirlerinin istikrarlı ve düzgün işlemesine bağlanıyor. Çin’in imalat sektöründeki artan rekabet gücü, istihdamın istikrara kavuşmasında ve sanayi üretimi ve ihracatında toparlanmayı desteklemede önemli rol oynadı. 

ÇİN’İN FİNANSAL GÜVENLİĞİ SÜRECEK

Çin’in döviz rezervlerindeki istikrarlı büyüme aynı zamanda, sınır ötesi sermayenin renminbi varlıklarını tercih etmesinden kaynaklanıyor. Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana Çin ekonomisi ilk toparlanan ekonomiler arasında yer aldı ve Çin’in istikrarlı ekonomik temelleri, aktif karlılıktaki yüksek oran ve güçlendirilmiş mülkiyet hakları koruması, döviz rezervlerinin istikrarında rol oynadı. 

Artan ticari korumacılık veya Fed’in para politikasını sıkılaştıracağına dair artan beklentiler ile ABD hazine ve hisse senetlerinin artan oynaklığı, Çin’in döviz rezervinin yönetimi için tehdit oluşturuyor. Bununla birlikte Çin’in istikrarlı ekonomisi ve finansal temelleri, renminbi döviz kurundaki istikrarlı dalgalanmalar, devam eden sınır ötesi sermaye akışı ve sınır ötesi sermaye akışı için giderek daha mükemmel makro ihtiyati politika çerçevesi, ülkenin finansal güvenliğini etkili şekilde sürdürecek ve döviz rezervlerinin arz ve talebinin makul seviyede kalmasını sağlayacaktır.