CRI Türk Dış Haberler Servisi

Rusya karşıtı yaptırımlara katılmayan Hindistan’a dönük Batı’dan gelen baskılar artıyor. Hindistan’ın Almanya’da düzenlenecek G-7 Zirvesi’ne katılımı tartışmalı hale gelirken, uzmanlar Delhi yönetiminin asıl çıkarının gelişmekte olan ülkeler mekanizmasında olduğunu vurguluyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) önderlik ettiği Rusya karşıtı yaptırımlara katılmayan ve Moskova ile yeni enerji anlaşmalarına imza atan Hindistan’a yönelik tutum sertleşiyor. Bloomberg sitesi Almanya’nın bu sene ev sahipliği yapacağı G-7 Zirvesi’ne Hindistan’ı misafir olarak davet etmeyeceğini öne sürdü. Haberde karara gerekçe olarak Delhi yönetiminin Ukrayna krizindeki pozisyonuna işaret edildi.

Hindistan’ın “zenginler kulübü” olarak bilinen G7 Zirvesi’ndeki misafir statüsünü kaybetme ihtimali Asyalı uzmanlar tarafından taraflar arasındaki çıkar çelişkisi olarak yorumlanıyor. Çin’in Global Times gazetesine demeç veren Shanghai Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nden araştırmacı Zhao Gancheng “Batı ve Hindistan’ın ortak değerlere atıfta bulunmak için ne kadar çaba harcasalar da Hindistan, önemli konularda politika oluştururken kendi çıkarlarına odaklanacaktır.” diye konuştu. Hindistan’ın G-7 Zirvesi’ne davet edilip edilmemesinin bir önemi olmadığını belirten Zhao “Eskiden G7 ülkeleri demokratik değil ama zengin olduğu için uluslararası sorunlar üzerin de güçlü bir ağırlığa sahipti. Buna karşın, yükselen güçlerin hızların gelişimi karşısında Batı’nın küresel ekonomi üzerindeki payı, dolayısıyla da etkisi azaldı.” ifadesini kullandı.

“BAĞLANTISIZLAR” YENİDEN CANLANMALI

Çin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nden Lan Jianxue da, Hindistan’ın “zenginlerden kulübünden” istediklerini alamayacağı öngörüsünde bulunarak, Delhi yönetiminin gelişmekte olan ülkelerin ekonomik mekanizmalarından faydalanması gerektiğini söyledi. ABD ve onu takip eden kimi Batılı müttefiklerinin Çin ya da Hindistan fark etmeksizin yükselen tüm güçleri tehdit olarak göreceğinin altını çizdi.

Washington yönetiminin politikasına dair sert değerlendirmelerde bulunan bir diğer isim ise Hindistanlı Marksist akademisyen Vijay Prashad oldu. Prashad, ülkesinin Soğuk Savaş tuzağına düşmenden Güney Afrika’dan Brezilya’ya kadar “Bağlantısızlar Platformu” inşa etmesi gerektiğini aktardı.

İNGİLTERE VE AB TEMSİLCİLERİ HİNDİSTAN YOLCUSU

Hindistan’ın Rusya politikasını değiştirmeye dönük Batı’dan gelen tehditlere ikna hamleleri eşlik ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Konseyi Başbakanı Ursula Von der Leyen’in Hindistan’ı ziyaret edecek. İki gün sürecek ziyarette Ukrayna krizinin masaya yatırılması bekleniyor.

İngiltere lideri Boris Johson geçen ay yaptığı açıklamada Hindistan’ı Rusya’yı kınamaya çağırmıştı. ABD Başkanı Joe Biden ise Hindistan’ın Birleşmiş Milletler’de (BM) Moskova yönetimini kınamamasını “ürkekçe” olarak tanımlamıştı.