İtalya, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla Avrupa Birliği (AB) ülkelerine uyguladığı seyahat tedbirlerini gevşetme kararı aldı.

Son dönemde Omicron varyantının etkisiyle vakaların hızlı artışını gerekçe göstererek AB ülkeleri dâhil pek çok ülkeye seyahat kısıtlaması getiren İtalya, şubattan itibaren AB ülkeleri için kısıtlamaları gevşetmeye başlayacak.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza’nın imzaladığı yeni düzenlemeye göre, 1 Şubat’tan itibaren AB ülkelerinden gelecek kişiler, Covid-19 aşısı yaptırmış olmayı ya da kısa süre önce Covid-19’dan iyileşmiş olmayı veya son 48 saat içinde negatif sonuçlu test ibrazını belgelendiren “Yeşil Geçiş” sertifikası göstererek İtalya’ya seyahat edebilecek. Bu düzenlemeyle 14 Aralık’ta uygulamaya konulan; AB’den gelecekler için getirilen negatif sonuçlu test ibrazı ve 5 günlük karantina şartı kaldırıldı.

Aynı düzenlemede, Türkiye de İtalya’nın Eylül 2021’den beri uyguladığı “Covid-19’suz turizm koridoru” programındaki yerler arasına dâhil edildi. Buna göre, İtalya’dan Türkiye’ye tur operatörlerinin düzenlediği turistik seyahatlerin önü açıldı.

“Covid-19’suz turizm koridoru” programı çerçevesinde, Covid-19 aşısı olanlar ya da Covid-19’dan yeni iyileşenler, tur operatörlerinin turistik turlarıyla İtalya’dan Türkiye’ye seyahat edebilecek. Ayrıca söz konusu turlara katılanlar, yolculuk öncesi ve sonrasında İtalya’ya girişte yine Covid-19 testi yaptırmak zorunda olacak. Bu şartları yerine getirenlerin İtalya’ya dönüşte 10 gün karantinaya girmesine gerek olmayacak.

Sağlık Bakanlığının son düzenlenmesiyle Türkiye’nin yanı sıra Küba, Singapur, Umman, Fransız Polinezyası ve Tayland’ın Puket Adası İtalyanların ziyaret edebileceği “Covid-19’suz turizm koridoru”na dâhil edildi.

İtalya, “Covid-19’suz turizm koridoru” programını Maldivler, Seyşeller, Mauritius, Dominik Cumhuriyeti, Aruba ile Mısır’ın Şarm El Şeyh ve Marsa Alam kentlerini dâhil ederek Eylül 2021’de başlatmıştı.