İtalya Ekonomi ve Finans Bakanlığı’nın G7/G20 Koordinasyon Birimi Başkanı Lawrence Bartolomucci, Çin’in, G20 ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarında kritik bir rol oynayacağını belirtti.

Bartolomucci, kısa süre önce Çin Medya Grubu’na (ÇMG) verdiği demeçte, G20 dönem başkanı olarak İtalya’nın, Sürdürülebilir Finansal Araştırmalar Çalışma Grubu’nun çalışmalarını yeniden başlatmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Sürdürülebilir Finansal Araştırmalar Çalışma Grubu’nun ortak başkanlığını üstlenen Çin’in, G20 ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarında kritik bir rol oynayacağını dile getiren Bartolomucci, “Çalışma grubunun ortak başkanlığı üstlenen Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), G20 ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına liderlik edecek. İki ülke, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve Paris İklim Antlaşması’nın yerine getirilmesine finansal destek sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Bartolomucci, İtalya ve Çin’in birçok alanda ortak çıkar ve değerler sistemine sahip olduğunu, bu bakımdan iki ülkenin G20’ye daha büyük katkı yapabileceğini sözlerine ekledi.