Bazı kapalı mekanlarda maske kullanma zorunluluğu 15 Haziran’a kadar sürecek.

İtalya’da Covid-19’la mücadele kapsamında uygulanan “Yeşil Geçiş” sertifikası bugün itibarıyla pek çok faaliyet için yürürlükten kaldırıldı.

Ülkede ilk kez geçen yıl ağustos ayında salgında yayılmanın önüne geçmek ve aşılama oranını artırmak için devreye alınan, daha sonra pek çok sosyal faaliyet için şart koşulan; aşı veya son 48 saatte test yaptırmayı ya da kısa süre öncesinde Covid-19 geçirmiş olmayı belgeleyen “Yeşil Geçiş” sertifikası bugünden itibaren yürürlükten kalktı.

Buna göre, restoran ve kafe-barlara, müzelere, sinema, tiyatro ve kapalı alanlardaki konser, gösteri gibi etkinliklere girişte, toplu taşımada “Yeşil Geçiş” belgesi sorulmayacak.

İtalya’da “Yeşil Geçiş” belgesi bundan böyle sadece hastane ve yaşlı bakım evlerine girişte 31 Aralık’a kadar zorunlu olacak.

Ayrıca İtalya’ya Avrupa Birliği dışından yapılacak seyahatlerde “Yeşil Geçiş” sertifikası gösterilmesi şartı bir süre daha devam edecek.

Bu arada, İtalya’ya seyahatlerde yolculardan istenilen “Digital Passenger Locator Form (Dijital Yolcu Konum Belirleme Belgesi)”da 1 Mayıs itibarıyla yürürlükten kaldırıldı.

Ülkede “Yeşil Geçiş” sertifikası kullanımı kaldırılırken, maske kullanma zorunluluğu bazı kapalı mekanlarda haziran ortasına kadar sürecek.

Buna göre, toplu taşıma, tren, uçak, feribot, otobüs gibi şehirlerarası seferlerde, sinema, tiyatro ve tüm kapalı alan etkinliklerinde maske kullanma zorunluluğu 15 Haziran’a kadar yürürlükte kalacak.

Okullarda da 2021-2022 eğitim-öğretim döneminin sonuna kadar maske kullanımı zorunlu olacak.