İtalya’da 13’üncü cumhurbaşkanını belirlemek üzere toplanan “Büyük Seçici Meclis”te yapılan ilk tur oylaması sonuçsuz kaldı.

Cumhurbaşkanlığı seçim kanuna göre, parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu üyesi 315 senatör ve 6 hayat boyu senatör, alt kanat Temsilciler Meclisi’ne üye 630 milletvekili ile 20 idari bölgeden gelen 58 temsilcinin katılımıyla oluşan bin 9 üyeli Büyük Seçici Meclis, hafta sonu Forza Italia milletvekili Enzo Fasano’nun hayatını kaybetmesi sebebiyle bir kişi eksik olarak ilk tur için toplandı.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nun ev sahipliğindeki oylama, Covid-19 salgınına yönelik sıkı tedbirler eşliğinde yapıldı.

İlk tur oylamada, bin 8 oydan cumhurbaşkanı seçilmek için gereken 672 oya, aday gösterilen hiçbir isim ulaşamazken, atılan boş oy sayısının 672 olması ise dikkati çekti. Böylece, ilk tur oylama sonuçsuz kaldı.

Oturuma, Senato Başkanı Maria Elisabetta Alberti Casellati ile başkanlık eden Temsilciler Meclis Başkanı Roberto Fico, cumhurbaşkanı seçimine yarın yapılacak 2. tur oylamayla devam edileceğini açıkladı.

Bu arada, basında yer alan habere göre, Covid-19 testi pozitif çıkan 17 seçici delegeden 10’u özel araç ya da ambulanslarla gelerek Meclis’in otoparkında oluşturulan bölümde oylarını kullandı.

İlk tur oylama sırasında ilginç bir hadise de yaşandı. Parlamentoya 5 Yıldız Hareketi’nden seçilerek giren daha sonra bağımsız gruba geçen aşı karşıtı Sara Cunial, aşı sertifikası olmadan oy kullanmak istedi ancak Meclis katipleri buna izin vermedi.

KOALİSYON ORTAĞI PARTİLERİN ADAY BELİRLEME GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Büyük Seçici Meclis’te ilk tur oylama devam ederken, teknokrat Başbakan Mario Draghi’nin liderlik ettiği koalisyon hükümetinin ortakları seçimde ortak aday çıkarmaya yönelik istişarelerde bulundu.

Koalisyon ortakları, Demokratik Parti (PD) lideri Enrico Letta ve Lig Partisi lideri Matteo Salvini ile bir görüşme yaptı. Salvini, bugün ayrıca 5 Yıldız Hareketi (M5S) lideri Giuseppe Conte ile de bir araya geldi. Liderlerin yarın da görüşmelerinin beklendiği ifade edildi.

Cumhurbaşkanlığı için resmen bir aday bulunmasa da Başbakan Draghi’nin adı sıkça bu makam için geçiyor. Draghi’nin cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, hükümetin sona erecek olması koalisyon partilerinin en büyük açmazı olarak öne çıkıyor.