İtalya’da Covid-19’la mücadelede en ön safta yer alan doktorlar, hemşireler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının onurlandırıldığı “20 Şubat Beyaz Önlüklüler Günü”nde hayatını kaybeden sağlıkçılar anıldı. Ülkede ilk olarak Roma’da yaşayan Türk yönetmen Ferzan Özpetek’in salgının başladığı tarih için gündeme getirdiği ve ilki geçen yıl yapılan “20 Şubat Beyaz Önlükler Günü”nün ikincisine, geçen sene olduğu gibi bu yıl da İtalya Ulusal Cerrahlar ve Diş Hekimleri Federasyonu (FNOMCEO) Roma’daki genel merkezinde ev sahipliği yaptı.
FNOMCEO Başkanı Filippo Anelli’nin ev sahipliğindeki törene, Sağlık Bakanı Roberto Speranza, yönetmen Özpetek ve diğer ilgililer katıldı.
Etkinlikte Covid-19 salgınıyla mücadelede hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının yanı sıra kurduğu “Emergency” sivil toplum kuruluşuyla savaş bölgelerine tıbbi yardım götüren ve geçen yıl yaşamını yitiren İtalyan cerrah Gino Strada anıldı.
Törende, bugünün Avrupa genelinde “sağlık çalışanlarının onurlandırıldığı gün” olarak kabul edilmesi önerisi de dile getirildi.
Bakan Speranza, törende yaptığı konuşmada, salgının 2 sene önce başladığı dönemde zor tercihler yapmak durumunda kaldıklarını, sağlık çalışanlarının, ulusal sağlık sistemi ve aşı sayesinde salgınla mücadelede ilerleme kaydettiklerini belirtti.
Sağlık çalışanlarına minnettar olduklarını ifade eden Speranza, “Salgının başladığı 2 yıl öncesine göre bugün çok farklı bir fotoğrafla karşı karşıyayız. Bu, özellikle 12 yaş üstü nüfusun yüzde 91’inin aşılanmış olması dolayısıyla böyle. Bu her şeyi daha farklı idare etmemizi sağlıyor. Salgın eğrisini kapanma olmadan düşürüyoruz.” diye konuştu.
Anelli, bu özel günü düşünen ve yasalaşmasını sağlayan başta yönetmen Özpetek, İtalyan Yazarlar ve Yayıncılar Derneği (SIAE) Başkanı Giulio Rapetti Mogol’a ve Senatoya teşekkür etti.