İtalya’da yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında uygulamaya konulan “Yeşil Geçiş” sertifikasına karşı Trieste Limanı’ndaki protestolara güvenlik güçleri müdahale etti.

Ülkenin kuzeydoğusundaki Trieste Limanı’nda, “Yeşil Geçiş” sertifikasının kamu ve özel sektör için zorunlu hale geldiği 15 Ekim’den bu yana devam eden protestoda sabah saatlerinde gerginlik yükseldi.

“Yeşil Geçiş” sertifikasına karşı çıkan ve bu nedenle Trieste Limanı’nın 4 numaralı giriş kapısını erişime kapatan protestocuları dağılması için uyaran güvenlik güçleri, eylemlerinde ısrar eden göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıkarak müdahalede bulundu.

Göstericiler, olaylı protesto sırasında “Özgürlük, özgürlük” ve “Yeşil Geçiş’e hayır” diye bağırdı. Polisin müdahalesi sırasında bazı protestocuların gözaltına alındıkları görüldü.

İtalyan basınındaki haberlerde, söz konusu müdahaleyle protestocuların uzaklaştırıldığı ve liman kapısının ulaşıma açıldığı belirtildi. Göstericilerle polis arasındaki arbedenin kent sokaklarına yayıldığı, bir grubun ise kent merkezine doğru yürüyüşe geçtiği bildirildi.

Trieste dışında Bolonya, Cenova, Ravenna, Milano, Napoli, Taranto gibi farklı kentlerde de irili ufaklı “Yeşil Geçiş” sertifikasına karşı protestoların yapıldığı kaydedildi.