Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Bu akşamdan itibaren Avrupa’nın birçok ülkesinde karnaval kutlamalarının başlayacağını hatırlatan Özkan, “Karnaval bir dini bayram. Katoliklerin ‘büyük perhiz’ adını verdikleri oruç öncesi kutlanan bir etkinlik. Müslümanların aksine, Katoliklerde oruç sonrası değil oruç öncesi kutlamalar yapılıyor. Ancak uzun süredir işin dini boyutu biraz daha geri planda kaldı. Çünkü gösterişli sokak geçitleri, dört gün boyunca süren konser ve eğlenceler, bolca alkol tüketimi nedeniyle farklı bir kültürel kimliğe büründü karnavallar. Bu nedenle Katoliklerin yoğun olduğu ülkelerde coşkulu kulamalar yapılıyordu. Ta ki bu yıla kadar. Bu yıl koranavirüs pandemisi nedeniyle bu kutlamalar yapılamayacak. Geçen yıl koronavirüs yayıldığından habersiz on binlerce kişi karnaval etkinliklerine katıldı ardından da birçok ülkede koronavirüse yakalananların sayısı hızla artmaya başladı. Özelikle İtalya bunun faturasını çok ağır ödeyen ülkelerden bir tanesiydi. Bu nedenle Avrupalı otoriterler bu yıl ışı biraz daha sıkı tutuyorlar. Bu yıl önceki yıllarda olduğu gibi karnaval geçitleri olmayacak. Konserler ve partiler düzenlenmeyecek. Sokağa çıkma yasakları olduğu içinde insanlar evlerinde geçirecekler karnavalı. Bu nedenle karnaval dernekleri ya da bu konuyla ilgili örgütler işin çözümünü internette buldular. İnternet üzerinden karnaval eğlenicileri düzenleyecekler. Karnavalı karnaval gibi kutlamak isteyenlerin sayısı da az değil ve bu nedenle birçok ülkede yasa dışı izinsiz partiler ve eğlenceler düzenlenmeye başladı. Polis de birçok mekânı basıp izinsiz eğlenceleri dağıttı ve para cezaları verdi. Bu hafta sonundan itibaren izinsiz parti ve eğlence sayısının daha da artması bekleniyor. Bu nedenle de güvenlik güçleri alarma geçmiş durumda.” dedi.

SOĞUK HAVA VE KAR YAĞIŞI AVRUPA’YI ETKİSİ ALTINA ALDI

Gazeteci Yusuf Özkan, Avrupa’da etkisini gösteren soğuk hava ve kar yağışı ile ilgili de şunları söyledi:

“Son bir haftadır özellikle batı Avrupa’da kar fırtınası, yoğun kar yağışı ve don olayı nedeniyle ciddi anlamda yaşam etkilendi. Halen birçok ülkede kar kalkmadı. Çünkü günlerdir hava sıcaklığı sıfırın altında. Eksi 15, 16 derecelere kadar indi. Bu nedenle de hayatı olumsuz şekilde etkilemeyi sürdürüyor. Bu hafta sonundan itibaren aynı soğuk hava ve kar yağışının Türkiye’de de görülmesi bekleniyor. Avrupalı yetkililer insanlara olumsuz hava şartlarına kaşı uyarılarda bulunuyor. Uyarılarından bazıları şunlar; ‘Kar yağışı nedeniyle çatılarda biriken kara karşı dikkatli olun. İş yeri ve evlerin çatıları çöktü, insanlar mağdur oldu. Kar erimesi sonrası oluklarda ve kanallarda tıkanama nedeniyle birçok yerde su baskınları oluyor. Bu nedenle olukların ve kanalların açık ve temiz olmasına dikkat edin. Su tesisatlarının donması sonrası evler susuz kalıyor. Bu nedenle ev sıcaklığının özellikle geceleri 15 derecenin altına düşürülmemesi gerekiyor. Sabahları otomobilinize kesinlikle sıcak su dökmeyin. Bu camların kırılmasına ve otomobilinizde ciddi hasarların oluşmasına neden olabilir. Yoldayken kesinlikle hızınız azaltın, trafik otoriterlerinin uyarılarına kulak verin’”

“FETTUCCINE ALFREDO” İTALYAN YEMEĞİ DEĞİL Mİ?

İtalya’da son dünlerde bir yemek tartışmasının yaşandığını belirten Özkan “Marco Polo, 1200’lü yıllarda Çin’e yaptığı seyahatten dönerken getirdiği hamur işinin bir gün İtalyan mutfağının temelini oluşturacağını belki bilemezdi ancak bugün dünyanın birçok ülkesinde İtalyan mutfağı oldukça tanınır hale geldi. Tabii Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) göç eden İtalyanların bunda etkisi büyüktü ve dünyanın birçok ülkesinde İtalyan restoranları ve birçok restoranın menüsünde İtalyan yemekleri var. Bu yemeklerden bir tanesi de Fettuccine Alfredo. Bu yemek ne kadar İtalyan bunun tartışması yapılıyor. İtalyanlara göre, bu yemek İtalyan değil. Çünkü bunu İtalya’da kimse bilmiyor. İtalya’daki medya organlarında bu yemeğin kökeni sorgulanıyor. Roma’da iki restorandan çıktığı görüşü var ancak şu anda bir restoranın menüsünde bu yemek bulunuyor. İtalyan yemek yazarları ve uzmanları bu yemeğin geleneksel İtalyan yemeğinin olmadığını belirtiyorlar. ABD’de bu yemeğe çılgın bir şekilde ilgi gösterilmesi gözleri yeniden ABD’ye göç eden İtalyanlara çevrilmesine neden oldu. İtalyan yemek yazarları ve uzmanları, Fettuccine Alfredo’nun birçok pizza ve yemek çeşitlerinde olduğu gibi sonradan uydurulmuş olduğu iddiasındalar.” açıklamasında bulundu.