Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çin ile Rusya arasında iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinin sürdürülmesinin halkın ana isteği, karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkesinin de değişmeyen yön olduğunu söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında dün gerçekleşen görüşmede Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İş Birliği Antlaşması’nın uzatılması kararı alındı.

Günlük basın toplantısında, görüşmenin Çin tarafından nasıl değerlendirildiği ve Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin gidişatıyla ilgili beklentilerin ne olduğu sorularını yanıtlayan Sözcü Wang Wenbin, şu ifadeleri kullandı:

“Bu toplantı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bu yıl yapılan ikinci çevrim içi görüşme. İki lider görüşmelerinde Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İş Birliği Antlaşması’nın önemine vurgu yaptı ve anlaşmayı resmi olarak uzatma kararı aldı. Başkan Putin, Çin Komünist Partisi’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü sıcak bir şekilde kutladı. İki taraf iki ülke arasındaki çeşitli alanları kapsayan faydacı iş birliği için tepeden tasarım yaptı, endişe yaratan başlıca uluslararası meseleler hakkında derinlemesine görüş alışverişinde bulunuldu ve bazı konularda fikir birliğine varıldı.”

Xi ve Putin’in liderliğinin, Çin-Rusya ilişkilerinin istikrarı ve uzun vadeli gelişiminin en temel garantisi olduğunu söyleyen Sözcü Wang, ikili ilişkilerin iki liderin stratejik rehberliği sayesinde tarihinin en iyi döneminde olduğunu kaydetti.

Wang Wenbin, Çin ile Rusya arasında iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerinin sürdürülmesinin halkın ana isteği, karşılıklı yarar ve kazan-kazan ilkesinin de değişmeyen yön olduğunu belirti.

Bu yılın Çin-Rusya İyi Komşuluk, Dostluk ve İş Birliği Antlaşması’nın imzalanmasının 20’inci yıl dönümü olduğunu hatırlatan Wang Wenbin, Çin ve Rusya’nın, kapsamlı stratejik dostluk ilişkisini geliştirip nesillerce sürdürme kararlılıklarını dile getirerek, 20 yılın sadece bir başlangıç olduğunu ifade etti.